Последните ревизии на растежа на корпоративните печалби показват, че рецесията е "неизбежна", според Алберт Едуардс, съуредник на глобалната стратегия в Societe Generale.
Той отбеляза, че мерките за растеж на печалбите на фондовите пазари са много по-здравословни от мерките за цялата икономика - и това разминаване се случи и преди рецесията през 2008 г.
Тенденцията, която може да се открие в неотдавнашен доклад за брутния вътрешен продукт в САЩ, изпраща предупредителни знаци за икономическа рецесия, според експерта.
В края на юли Бюрото по статистика на труда публикува годишните си ревизирани данни на темповете на икономически растеж, както и актуализации на своите предишни оценки на корпоративните печалби.
Едуардс, призна в неотдавнашна бележка към клиентите, че тези ревизии "обикновено са посрещани с не особено голям интерес от страна на инвеститорите". Докладът обаче съдържаше тенденция, която трябва да привлече цялото внимание на всички, тъй като според Едуардс рецесията е „неизбежна".
"Преди да бъде публикуван този доклад, ние знаехме, че маржовете на корпоративната печалба се свиват от натиска върху компаниите да повишат заплатите и да променят дългогодишното си приоритизиране на акционерите пред работниците. Но докладът, който съдържаше данни за така наречените национални доходи и лични сметки (NIPA), показа, че корпоративните печалби както за Main Street, така и за Wall Street достигнаха най-висок дял в края на 2014 г., а не в края на миналата година, както показаха предишните числа. В рязък контраст с процъфтяващите мерки на печалбите на фондовия пазар, NIPA по същество се ограничиха през последните няколко години“, каза Едуардс. „Това разминаване е съвсем нормално точно преди рецесия."
Едуардс смята, че данните на NIPA за печалбите са по-надеждни, тъй като се основават на данъчни данни, събрани от IRS. Това означава, че NIPA включва частните компании за по-пълен барометър на корпоративна Америка и заобикаля счетоводните хакове, които публично търгуваните фирми разгръщат, за да увеличат коригираната си печалба на акция.
Спадът в растежа на печалбата в цялата икономика е проблематичен, тъй като може да означава, че идва съответен спад на бизнес инвестициите, според Едуардс. Всичко това е свързано с потребителите.
По принцип потребителските разходи остават най-мощният двигател на икономиката и я поддържат в добро състояние по време на разрастване, когато бизнес разходите намаляват. Едуардс не оспорва този факт. Но той разглежда приноса, който бизнес инвестициите дават за икономическия растеж, като индикатор, който не бива да се пренебрегва.
Въпреки че приносът е сравнително малък, икономическите рецесии винаги се "отличават" със спад в бизнес инвестициите, казва още Едуардс.
Има също така кръгова динамика във връзката, която включва бизнеса и потребителите. Ако печалбите пресъхнат и предприятията не могат да инвестират в нови работници, следващата стъпка може да бъде съкращения, които се отразяват на потребителското търсене и неговата сила.
Още по темата:
Експериментът на паричните политики е към своя край?
Това са най-печелившите и губещите сред щатските индекси
10 дивидентни компании за 2019-та година