Бъдещето на фондовия пазар зависи много от това, което ще се случва по време на търговските преговори между САЩ и Китай през октомври. Това е мнението на Марко Коланович, глобален ръководител на JPMorgan.
Междувременно Коланович поглежда и към вероятността глобалната икономика да не потъне в рецесия, ако търговската война ескалира. Много от трейдърите също неотдавна започнаха да залагат на този сценарий. Техният оптимизъм за продуктивни търговски преговори помогна на S&P 500 да се възстанови от своя спад през август, за да достигне в рамките на около 1% от най-високите в историята си нива, постигнати през юли.
Възстановяването на пазара беше особено благоприятно за акциите, които бяха сметнати за подценени и изоставащи по пътя си нагоре.
Коланович отбеляза, че т. н. акции ориентирани към стойност са били по-евтини в сравнение с тези ориентирани към ръст и то в най-голяма степен от технологичния балон насам.
Той очаква това техническо завъртане да продължи да дава бичи сали на акциите. Но той също така предупреждава инвеститорите, че трябва да бъдат добре позиционирани в случай, че пазарът завие на юг.
Шестте препоръки по-долу са предназначени да уловят края на възстановяването през следващите месеци, като същевременно да предпазват от загуби инвеститорите, ако търговската война внезапно ескалира отново.
1. Остават акции с наднормено тегло спрямо държавни и корпоративни облигации
„Ние увеличаваме теглото на държавната облигация UW в дългосрочния ни само дълъг портфейл, като имаме предвид рисковете от рязкото рали, предизвикано от техническия поток миналия месец, и в съответствие с общата ни позиция на риска за портфейла.“
2. Инвестиции с наднормено тегло в САЩ, Япония и развиващите се пазари.
„Като се има предвид, че S&P 500 е тежко обвързан с облигациите и световния растеж, ние виждаме по-висок потенциал за ръст в цикличните компании на развиващите се пазари. Те могат да бъдат засегнати, ако преговорите между САЩ и Китай се провалят, но предвид на силния низходящ наклон, потенциалът за спад изглежда ограничен", коментира Коланович.
3. Наднормено тегло на малки и средни компании спрямо големите, на акции ориентирани към стойнотс спрямо тези с ниска волатилност.
"Вярваме, че тази седмица ротацията на стойността може да продължи и широкият пазар може да се движи по-нагоре, преминавайки през преговорите през октомври. Ако бъде постигнат реален напредък най-вероятно ще продължим към по-устойчиво рали."
4. Дълги тригодишна щатски държавни облигации, дълги 30-годишни италиански облигации срещу немски облигации и 10-годишни испански, срещу френски облигации.
„В Европа грандиозният пакет за облекчаване на ЕЦБ също се случи на фона на отстъпление на политическите рискове в Италия след формирането на ново правителство на коалицията "Пет звезди - ПД". Като се има предвид случващото се, ние виждаме само ограничени шансове за конфронтационен подход с Европейската комисия по отношение на бюджета за 2020 г.
5. Къси AUD/JPY, дълъг CHF спрямо USD
"Въпреки прогнозите, че по-нататъшното облекчаване ще бъде необходимо, заради текущите нива на безработица, централната банка на Австралия най-вероятно ще предприеме подобни действия до първата половина на следващата година. Възможно е изненадващ сценарий, ако Фед е по-агресивен в лихвената си политика.
6. Енергийния сектор ценните метали и селското стопанство с наднормено тегло
"Засилената подкрепа на политиката и лекото позициониране на инвеститорите ни оставят с положителен риск за стоките, като цяло, въпреки очертаващите се рискове от забавяне. Очакваме непрекъснато редуване на стойностните активи, които включват повечето стоки (по-специално енергия, неблагородни метали и селско стопанство)."
Още по темата:
Б. Дол: Очаква ни ниска възвръщаемост през следващите 5 години
Експерт: Ето как да инвестирате в настоящата среда
Най-добрите акции за следващото десетилетие