Пропастта сред служителите на Федералния резерв се разшири в сряда, след като Джером Пауъл се сблъска с най-големия брой несъгласие, откакто стана председател, което повдига въпроса относно способността на централната банка да балансира бъдещата посока на лихвената политика.
В сряда Федералният комитет по отворена парична политика, напълно очаквано намали ставките с 25 базисни пункта за втори пореден път, позовавайки се на растящите признаци за геополитическа нестабилност, която води до забавяне на световния икономически растеж.
Но трима от членовете на паричния комитет не се съгласиха. Президентът на Сейнт Луис Фед Джеймс Булард призова за намаляване с 50 базисни пункта, докато президентът на Фед Бостън Ерик Роузнгрен и президентът на Фед в Канзас Сити Естър Джордж настояха за запазване на лихвите без промяна.
По време на последвалата пресконференция след решението на Фед, Пауъл призна предизвикателствата пред бъдещата политиката с толкова много различни възгледи.
„Това е време на трудни преценки и, както виждате, различни гледни точки“, каза Пауъл. „Наистина смятам, че това не е нищо друго освен здравословно.“
Разрив се наблюдава и в прогнозите за бъдещето на лихвите публикувани в сряда. Седем от 17-те участници в комитета виждат още едно понижение на лихвите до нова година, докато според пет от участниците - подходящо ниво на лихвите би било в диапазона между 2 и 2.25%.
„При тези обстоятелства на такъв голям разцепление, прогнозите за средната скорост на намаление на лихвите по същество са безполезни“, пише CapEcon.
Несъгласията сред членовете на Комитета са често срещано явление, но рязкото разцепление между участниците вчера направи последното решение на резерва забележително.
Последният път, когато трима членове не се съгласиха с взетото решение бе по време на управлението на Джанет Йелън през септември на 2016-та година.
Но за да открият несъгласие, вариращо в напълно противоположни краища на спектъра, инвеститорите ще трябва да се върнат към ерата на Бен Бернанке и по-конкретно към юни на 2013-та година.
Бернанке пише в мемоара си, че "твърде много разногласия, притеснявам се, може да подкопае доверието във Фед."
Предизвикателството пред Пауъл, във връзка с несъгласията в сряда е отражение на засилената несигурност какво да правим по-нататък. Въпреки че ФЕД се ангажира със зависимостта на политиката си от данните в началото на годината, сега централната банка се насочи към „застрахователни“ намаления на лихвите, за да хеджира срещу несигурността на търговските проблеми и геополитическия риск.
В Джаксън Хоул през август Пауъл каза, че най-големият проблем е, че не е имало „неотдавнашни прецеденти“ за Фед и по-специално за моделиране на търговския риск.
В пресконференцията си в сряда Пауъл подчерта, че създателите на политики са имали отчетливото предизвикателство да се ориентират в икономиката през последните 12 месеца.
"Очите ни са отворени, наблюдаваме ситуацията", каза Пауъл в сряда. „Понижихме лихвите два пъти. Наистина сериозно преместихме политиката си през тази година."
Още по темата:
Фед намали лихвите
Ще запази ли Фед размера на лихвите?