Идеята за собствена криптовалута на Facebook може и да среща яростна съпротива от страна на регулаторите по целия свят, но това явно не пречи на компанията да продължава с плановете си за създаване на своята Libara.
Последната информация във връзка с проекта е каква ще е валутната кошница, на която ще е базирана дигиталната валута.
Въпреки че вече е известно, че 50 процента от кошницата ще бъде върху щатския долар, германският вестник Der Spiegel заяви в доклад в петък, че останалата част ще се състои от еврото, йената, британската лира и сингапурския долар, съответно с тегла от 18 процента, 14 процента, 11 процента и седем процента, съответно.
Кошницата няма да включва китайския юан, законното платежно средство на втората по големина икономика в света. Доклад от Ройтерс предполага, че изключването на китайския юан може да помогне на плана за въвеждането на Libra в САЩ, предвид опасенията относно напрегнатите търговски отношения между двете държави.
Hерманският вестник заяви, че Facebook разкри процентното разпадане в писмо до Фабио Де Маси, германски законодател и бивш член на Европейския парламент.
Вестникът го описва като „ляв“ политик, който смята, че Libra e заплаха за демокрацията, свободата и финансовата стабилност. Той е особено загрижен, че дигиталната валута няма да бъде обезпечена със застраховката на депозитите и че корпоративните спонсори в монетата могат да използват информация, събрана от нейното използване, според Der Spiegel.
Libra, която е планирана, като стабилен биткойн, цели да се "закотви" към кошница с валути за улесняване на глобалните разплащания и да се управлява от консорциум, воден от Facebook с членове, включително компании като Visa, Uber и PayPal.
Законодателите и регулаторните органи в САЩ изразиха опасения относно инициативата, докато френският финансов министър дори заяви, че нацията планира да блокира Libra. Член на борда на Европейската централна банка също предупреди за заплахата, представена от Libra в неотдавнашен доклад. Рисковете са посочени в допълнение към опасенията относно възможната загуба на икономически суверенитет и контрол върху паричната политика.
Китай разглежда валутата като пряка заплаха и развива своя собствена цифрова валута на централната банка (CBDC), за да отговори на предизвикателството, поставено от Libra.
Някои членове на Асоциацията на везните, както е известен консорциумът, могат да напуснат групата поради противоречието, но повечето настояват те да останат в него.
Още по темата:
Libra може никога да не види бял свят
Libra отново е под международен обстрел