Инвеститорите са на път да се сблъскат с три геополитически стрес теста, за които могат и да не са достатъчно подготвени, според стратезите на щатската инвестиционна банка JPMorgan.
Те изложиха активите, които са най-уязвими за всяка ситуация, как пазарите биха реагирали на неблагоприятни резултати и къде могат да потърсят застраховка от най-лошия сценарий.
Анализаторите на банката не смятат, че всичко е "цветя и рози", както може да решат инвеститорите, ако погледнат към рекордните стойности на щатските индекси. Вместо това те смятат, че пазарите са показали невероятна устойчивост към поредица от удари, които са дошли от всички страни.
През изминалата седмица, например, криза с ликвидността се отрази неблагоприятно на пазара на репо-сделки и породи нужда от намеса на регулаторите. Жизненоважният пазар на договори за обратно изкупуване показа признаци за една нощ, които за последно бяха виждани по време на финансовата криза през 2008 г. И тази ситуация все още не е напълно овладяна и Фед планира да продължава да налива пари на този пазар ежедневно до 10-ти октомври.
Експертите на JPMorgan не разглеждат нестабилността на този пазар като системна заплаха за финансовата система. Инвеститорите на други пазари също пренебрегват до голяма степен кризата с ликвидност. Но други настъпващи заплахи може да са много по-трудни за пренебрегване.
"Инвеститорите трябва да бъдат по-внимателни за готовността на пазарите за възможни ескалации в трите геополитически направления - Иран, търговската война и Brexit, през четвъртото тримесечие на годината", заяви Джон Норманд, ръководител на звеното за управление на клиентски активи в JPMorgan.
Той направи много повече от това само да определи рисковете, като също така определи и активити, които са уязвими към тези рискове и как инвеститорите могат да се застраховат от най-лоши сценарий свързани с тях.
Ето и мнението на Норманд:
1. Продължителен петролен ръст Петролният скок може да задълбочи спада на световната икономика, дори и да не доведе до реална рецесия. Рискът от петролен шок се повиши през миналата седмица, когато Саудитска Арабия претърпя най-тежката атака върху инфраструктурата си за добив на нефт в историята.
Норманд каза, че американският шийстов бум е направил масивен петролен шип по-малко вероятен в сравнение със случвалото се в историята. Експертът е с "наднормено тегло" за енергийните запаси в САЩ, високодоходния енергиен кредит и руската рубла, които са активи, изложени на потенциално въздействие от евентуален по-нататъшен ръст в цената на петрола.
Той добави, че дори без заплахите за доставката, вероятно би притежавал тези активи, като се има предвид, че са относително по-евтини спрямо петрола.
2. Поредно увеличение на тарифите между САЩ и Китай „Лесно е да се предвиди“ ескалация на търговската война, въпреки убеждението, че президентът Доналд Тръмп ще е относително "по-мек" преди изборите през 2020-та година, според Норманд.
Той смята още, че позицията на пазара по този въпрос вече е отбранителна, като се има предвид, че инвеститорите са с под средното излагане към акции на нововъзникващите пазари, мед (металът) и австралийски долар.
Китайската национална валута изглежда е най-скъпият актив сред изложените на търговската война, каза Норманд. Това означава, че добро хеджиране би било "подноремено тегло" към тази валута, а не акциите на нововъзникващите пазари или другите изложени активи, изброени по-горе.
3. Труден Brexit след предсрочни избори Следващата стъпка по отношение на рисковете е - продължително излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз. След срещата на върха на лидерите на ЕС от 17 до 18 октомври той очаква Великобритания да поиска тримесечно удължаване и след това да проведе предсрочни избори през ноември или декември.
Междувременно икономистите на JPMorgan виждат консервативното мнозинство в Парламента като вероятния изборен резултат, който само ще засили опасенията от твърд Brexit.
Активите, които биха били най-силно засегнати от подобен резултат - включително паунда - все още изглеждат леко евтини, смята Норманд. Оценката на FTSE обаче въз основа на прогнозното съотношение цена/печалба е малко над средното. Това е заради факта, че притокът на капитали към фондовите борси, е над средното ниво през 2019 г.
Тази комбинация прави британския индекс FTSE привлекателен да е с "поднормено тегло" спрямо американските акции, според експерта.
Още по темата:
Шест потенциални трейда от JPM
Експерт: Ето как да инвестирате в настоящата среда