Най-страшният месец за щатските пазари приключи! Септември в исторически план е бил най-негативен за инвеститорите на щатските пазари. И макар този септември да не се отличи с подобна тенденция, след ръст от 1.7% през месеца, инвеститорите не бива да се успокояват твърде много. Защото предстои октомври...
А октомври, в исторически план е бил най-променливият месец на годината. Индексът на волатилността - VIX, който измерва страха на пазара, традиционно има склонност да достига своя пик, именно през десетия месец на годината.
Налице са много потенциални катализатори, които могат да подлудят пазара - от предстоящите търговски преговори до сагата за импийчмънт на Тръмп, предупреждават експертите.
Какво е октомврийският ефект?
Октомврийският ефект се приема като нещо лошо, което се случва на пазара. Началото на тази слава, се поставя през десетия месец на 1929-та година, след като Великата депресия е била предшествена от няколко много лоши сесии за пазара през октомври.
От друга страна, инвеститорите могат и да имат добра възможност да купуват акции в средата на октомври, смятат още анализаторите Macro Risk Advisors.
Индексът на волатилността на Cboe, или VIX, има тенденция да достига своя пик през октомври, повишавайки се до повече от 21 пункта средно за последните 30 години. За сравнение, индексът в момента е при ниво от 16.24.
„Този месец бяхме разглезени от липсата на нестабилност и това увеличава шансовете за малко по-експлозивен октомври“, заяви пред CNBC Райън Детрик, старши пазарен стратег за LPL Financial. „Едно нещо, което знаем е, че пазарите не остават спокойни завинаги и това го видяхме много пъти през тази година.“
През последните 30 години повече от 190 от компонентите на индекса S&P 500 наблюдават ежедневно движение от над 1% през октомври, най-много компании, от който и да е друг месец на годината, според проучване на Macro Risk Advisors.
Напрежението ескалира преди дългоочакваните търговски преговори, които се подновяват на 10 октомври във Вашингтон. Според доклади в петък служителите на администрацията на Тръмп обмислят начини да ограничат портфейла на инвеститори от САЩ в Китай, включително изтриване на китайски компании от американските фондови борси.
Министерството на финансите на САЩ заяви в неделя, че "администрацията не обмисля да блокира китайските компании да регистрират акции на американските фондови борси в момента." Търговският съветник на Белия дом Питър Наваро нарече докладите "фалшиви новини" в интервю за CNBC.
Търговското напрежение обаче ще остане проблем, дори ако има забавяне на тарифите, или други действия.
"Имаме сериозни опасения, че без сериозен прекъсвач ескалацията ще продължава в средносрочен план, което означава, че всяка пауза ще е мимолетна", казва в писмо към своите клиенти Майкъл Зезас, анализатор в Morgan Stanley.
Средната възвръщаемост през октомври
За разлика от септември, средната възвръщаемост на щатския пазар е положителна. От 1950 г. насам десетият месец на годината носи на инвеститорите среден ръст за широкия щатски индекс S&P 500 от около 0.9%. Данните показват също, че през предизборните години, датиращи от 1950 г., пазарът е почти плосък, а S&P 500 отчита средно 0.1% възвръщаемост.
Октомври е и месецът, в който са настъпвали големи катастрофи, в исторически план, включително 1929 и 1987 г., добавяйки към страхове, които не винаги се оправдават.
„В исторически план октомври е точно около средния месец. Долната линия е, че тези месеци обикновено са нестабилни, дори и през някои години, в които инвеститорите отчитат печалби, като цяло", смята Зезас. „Всички ще бъдат свръхчувствителни към всякакви потенциални новини за търговията през идния октомври.“
Данните от Bespoke Investment Group показват, че октомври предимно се е колебал между печалбите и загубите за периода между 1983 г. до 2018 г. Той обаче има тенденция да приключва извънредно силно.
"Въпреки че има тенденция да има известна слабост в първите дни на месеца, от този момент нататък S&P 500 отбелязва постоянни печалби, завършващи със среден печалба от 1.89%", казва Пол Хики, основател на Bespoke.
Още по темата:
Октомврийският ефект върху пазарите
Растежът на БФБ се завърна през септември