Вярвате или не щатските индекси са на крачка от нови рекорди. Широкият S&P 500 е на отстояние от едва 2.4% от върха си. Не мислете обаче, че всичко е "цветя и рози" за индексите.
Минните полета са навсякъде и са готови да взривят инвеститорите в някакъв момент преди края на годината, според пазарни наблюдатели. Дали ще е прекъсване на търговските преговори между САЩ и Китай; импийчмънт за президента Тръмп; или лоши тримесечни отчети по-късно този месец, подобно на резултатите на FedEx, възможностите са много.
Ето и трите фактора, които представляват заплаха за пазара в момента, според анализаторите на Yahoo! Finance:
FAANG компаниите "умряха"Въпреки продължаващите ниски лихвени проценти от Фед, инвеститорите вече не се възползват от тези евтини пари, за да купят някога популярните акции от така наречената група FAANG. Книжата на Facebook (FB), Amazon (AMZN) и Netflix (NFLX) са спаднали средно 15.6% през последните три месеца, което е далеч по-лошо от понижението на индекса Nasdaq Composite (загубил 1.4%), S&P 500 (спад с 1%) и Dow Jones Industrial Average (спад с 1%).
Индексът NYSE FANG+, който включва и имената на други горещи компании, като Tesla (TSLA) и Nvidia (NVDA), е без промяна за последните три месеца.
Apple (AAPL) и Alphabet (GOOG) до голяма степен бяха защитните компоненти в групата - съответно добавили 14.5 и 8.5% за трите месеца, вероятно заради защитните свойства на двете компании.
Вместо това инвеститорите продължават да се насочват към отбранителните акции от сектора на здравеопазването и потребителския сектор. Изглежда инвеститорите оценяват в момента дивидентната доходност (особено спрямо ниската 10-годишна доходност от Министерството на финансите) и относителната добрата стабилност на защитните компоненти, отколкото търговията с инерционните компании от групата на FAANG.
„Инвеститорите, за които говорим, все още не са готови да се насочат към цикличните компании и стоят далеч от акциите ориентирани към ръст. Ситуацията се влошава от по-слабите икономически данни“, пишат в писмо към своите клиенти стратезите от Jefferies.
Рискът от рецесия се повишава
Коментарите за рецесия на Уолстрийт започнаха да се появяват отново след затихването им по време на септемврийското рали през септември. Няколко лоши данни за доверието в производството и потреблението, бяха достатъчни, за да възстановят опасенията на инвеститори и анализатори.
Рискът от рецесия сега се забелязва забележимо в един внимателно наблюдаван пазарен индикатор. Индексът на вероятността за рецесия на Ню Йорк - който използва кривата на доходност, за да създаде свой собствен барометър - поставя шансовете за рецесия в САЩ през следващите 12 месеца на около 40%. Това бележи най-високото ниво на индикатора от старта му през 2009-та година.
Транспортният Dow продължават да изоставаТранспортният индекс на Dow Jones (^ DJT) често се използва като прокси за здравето на глобалната икономика. Слабостта в транспорта - състояща се от железопътни линии и авиокомпании и други подобни - често предполага, че участниците на пазара губят доверие в глобалните икономически перспективи.
И ако този индикатор е правилен, тогава икономиката на САЩ едва ще расте през първата половина на 2020 г. и акциите могат и да започнат да се понижават. Транспортният индекс се понижи с около 8% през последните шест месеца - 4% само през последните три месеца и очевидно изостава зад по-широките пазарни индекси.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи
Още по темата:
Пазарен срив по подобие на 2007 година?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?