Толкова много проблеми и потенциални неприятности за щатската и световната икономика, а щатските индекси са на около 1% от историческите си рекорди. Като не особено добър, можем да определим и настоящия отчетен сезон, въпреки привидно по-добрите резултати. Структурните проблеми обаче, си личат от резултатите на компании, като FedEx, Amazon, Hasbro и много други - на пръв поглед несвързани компании, но всички до голяма степен обвързани с ключа към представянето на щатската икономика - потреблението.
Да, има и светли петна в отчетния сезон, като например Microsoft и Tesla, които обаче не бяха достатъчно убедителни, за да доведат след себе си до масово повишение, или най-малкото ръст на S&P 500 повече от 1% и нови рекорди.
Та... Как стоят нещата за широкия щатски индекс, барометър за световните пазари и представляващ повече от половината световна пазарна капитализация.
Нещата са много прости - или индексът ще пробие върха си (при това трайно, без да се връща повече под старото си дъно от 3 035), или "лошо му се пише". Колко точно лошо? Горе долу видяхме какво може да се случи на "Бъдни вечер", когато всички си бяха вкъщи, за да празнуват.
Този път, може и да не е чак толкова лошо (в смисъл да видим понижение до 2 350 пункта), както миналата година, когато индексът достигна до "ръба на мечия пазар", понижавайки се с 20% от върха си.
Но дори и 10% понижение на широкия индекс, може да изглежда доста страшно за инвеститорите, особено ако се случи изключително бързо и в среда на изключително повишена пазарна волатилност.
Последният коз в ръцете на инвеститорите се казва "Фед". Но дори и ако Фед не успее да инициира нови рекорди, или пък дори и да видим такива те не се задържат трайно, е напълно възможно да видим сериозни и масирани разпродажби. Защото "частичното търговско споразумение" е вече факт. Отчетният сезон ще е преминал. А ако към това добавим и напълно заложен Фед "за облекчение", не виждам фактори, които ще могат да са достатъчно силни, че да инициират ново повишение на индексите до рекордни стойности.
Разбира се не всички експерти са толкова негативно настроени за индекса. Има и оптимисти...
Пазарните мултипликатори посочват към повишение на индексите. Съотношението цена-печалба (P/E) е над средното ниво в момента. Означава ли това, че акциите са обречени да падат? НЕ, според някои експерти.
Традиционно съотношението се изчислява, като вземете цената на фондовия пазар и я разделите на печалбата за последните 12 месеца. Приема се, че ако Р/E е над средните си стойности, пазарът е скъп.
В момента S&P 500 се търгува при съотношение на база на прогнозираните за следващите 12 месеца печалби от около 16.6. Според данни на Factset това е по-високо от средното за пет години от 16.5 и средното за 10 години от 14.8. С други думи, пазарът изглежда, че е малко над справедливо оценен.
Но, кой знае какво означава това в близко бъдеще?
За хора, които следят отблизо пазара, не е новина, че ниските съотношения P/E не означават, че акциите веднага ще поскъпнат, или пък високите не сочат към - незабавен спад.
Всъщност, от статистическа гледна точка, така популярното съотношение P/E, не е било статистически значими за това, което ще се случва през следващата година на пазара.
Коефициентите на фондовия пазар стават по-предсказващи, колкото повече време им давате.
„Нашите модели сочат, че докато оценката на S&P 500 може да не обясни възвръщаемостта през следващата година или две, през следващите 10 години съотношението цена към нормализираната печалба на S&P 500 обяснява приблизително 80% от променливостта на пазарната възвръщаемост", според Савита Субраманиан от Bank of America Meryll Lynch.
„Въз основа на историческа регресия използването на днешното съотношение цена към нормализираната печалба води до очаквана годишна възвръщаемост от 6% за S&P 500 през следващите 10 години“, добави тя.
И с тази скромна 6% годишна възвръщаемост за 10 години, ако приемем, че историята се повтаря, то широкия индекс S&P 500 би достигнал нива от 5 300 пункта.
Още по темата:
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност!
Експерт - това е сделката на десетилетието