Щатските индекси могат и да са при нови рекордни стойности, но това не пречи страхът на пазарите да е по-голям отвсякога. Налице е много голяма доза несигурност сред инвеститорите, свързана с търговската война, предстоящите избори, Brexit и тримесечните резултати на щатските компании. А следващото движение от 20%, според много експерти може да е в посока надолу, или да видим мечи пазар. И напълно логично възниква въпросът - "Как да се подготвим за мечи пазар?". А отговорът дават експертите от Investopedia.com:
Бъдете наясно със страховете си
С течение на времето Dow Jones продължи да се увеличава въпреки икономическите сътресения, тероризма и безброй други бедствия. Инвеститорите трябва да се стремят да не се влияят от емоциите си, когато взимат решения относно своите инвестиции. Това, което изглежда като огромна глобална катастрофа един ден, може да се запомни като нищо повече от просто трус.
Намалете средните разходи със стратегията за "доларово осредняване"
Най-важното нещо, което трябва да имате предвид по време на икономическа криза, е че е нормално пазарът на акции да има отрицателни години - това е част от бизнеса. Ако сте дългосрочен инвеститор (което означава времеви хоризонт от 10+ години), една от възможностите е да се възползвате от "доларовото осредняване" (DCA). Купувайки акции с течение на времето, независимо от цената, вие в крайна сметка купувате акции на ниска цена, когато пазарът е надолу. В дългосрочен план средните ви разходи ще се понижат, оставяйки ви с по-добра обща входна цена за вашите акции.
Преструвайте се на умрели
По време на мечи пазар, мечките управляват и биковете нямат шанс. Има една стара поговорка, че най-доброто нещо, което можете да направите по време на мечи пазар е да се "правите на мъртви" - както ако сте срещнали истинска мечка в гората. Като останете спокойни, няма да пострадате. Да се преструваш на мъртъв във финансово отношение означава да вложиш по-голяма част от портфейла си в ценни книжа на паричния пазар като депозитни сертификати (CD), американски касови бонове и други инструменти с висока ликвидност и кратък падеж.
Диверсифицирайте
Процентът на разпределението на портфейла ви сред акции, облигации, парични средства и алтернативни активи е ядрото на диверсификацията. Как ще разпределите портфейла си зависи от вашата толерантност към риска, времеви хоризонт, цели и т.н. Всяка ситуация на инвеститора е различна. Правилната стратегия за разпределение на активите ще ви позволи да избегнете потенциално отрицателните резултати от „поставянето на всички яйца в една кошница".
Инвестирайте само толкова, колкото можете да си позволите да загубите
Неразумно е да вземате краткосрочни заеми и да ги инвестирате в акции. По правило инвеститорите не трябва да търгуват с акции освен ако нямат инвестиционен хоризонт от поне пет години, за предпочитане по-дълъг и никога не трябва да инвестират пари, които не могат да си позволят да загубят. Не забравяйте, че мечите пазари могат да бъдат изключително разрушителни.
Търсете стойности акции
Мечите пазари могат да предоставят големи възможности за инвеститорите. Номерът е да знаете какво търсите. Акциите тогава са на по-ниска цена. Инвеститори като Уорън Бъфет често разглеждат мечите пазари като възможности за покупки, тъй като цената на акциите на добрите компании е ниска.
Купувайте акции от компании, произвеждащи продукти от първа необходимост
Тези видове акции осигуряват постоянен дивидент и стабилна печалба, независимо от състоянието на цялостния пазар. Компаниите, които произвеждат битови стоки - като паста за зъби, шампоан и крем за бръснене - са примери за такива индустрии, защото хората винаги ще имат нужда от такива продукти.
Oще по темата:
Пазарен срив по подобие на 2007 година?
Какво знаем 90 години след "черния четвъртък"