Европейските акции изостават в представянето си зад американските през последните две години, след като икономиката на еврозоната забави сериозно ръста си, в светлината на търговската война между САЩ и Китай. Това нарани експортноориентирани икономики, като немската и холандската.
От януари 2018-та година насам, щатският индекс S&P 500 се е повишил с 15.6%, спрямо ръст от едва 6.4% за европейския Stoxx Europe 600, според данни на FactSet.
Но този тренд може да се обърне през следващите месеци, според проучване на анализатора Мислав Матейка, ръководител на звеното за търговия с европейски акции на щатската инвестиционна банка J.P. Morgan.
Матейка понижи рейтинга си от "наднормено тегло" за щатските акции до "неутрален" и вярва, че "международните пазари ще се представят по-добре от щатските от тук нататък", предвид на факта, че щатските акции са "относително по-скъпи", след изпреварващия ръст пред европейските с 25% за последните две години.
"Еврозоната се търгува евтино", коментира още Матейка.
В допълнение, анализаторът прогнозира, че слабостта на европейската икономика, отразена с данните за производствената активност, ще се възстанови, следствие на приетите монетарни стимули и потенциалното разрешаване на проблема с Brexit.
"Фундаментално, ние вярваме, че дългия низходящ тренди при PMI в еврозоната, е на път към своя край. Единственият път, когато новите поръчки в еврозоната са били по-слаби от момента, е бил по време на финансовата криза, когато кредитните пазари спряха да работят и балансите на банките бяха под натиск", допълни още Матейка.
Този път обаче не сме в криза, твърди Матейка, като „последното проучване на банковите кредити на ЕЦБ от миналата седмица показа и по-добри стандартите за кредитиране“.
Друг важен фактор е Европейската централна банка, която потвърди миналата седмица плана си да започне да извършва покупки на нетни активи в размер на 20 милиарда евро на месец, възобновявайки своята количествена стратегия за стимулиране, насочена към поддържане на ниски лихви и предлагане на евтини пари.
Друга сила, която може да помогне за по-доброто представяне на европейските акции в тримесечията напред, са потенциалните фискални стимули, които обикновено се определят като увеличени държавни разходи и намаляване на данъците.
Докато европейските лидери, особено тези в Германия, се съпротивляваха на призивите за повече бюджетни разходи, има ясен случай за увеличаване на инвестициите, като се има предвид, че много от тези държави могат да заемат пари при отрицателни лихвени проценти.
„Популистките движения по света вероятно ще доведат до повече фискална политика в двата региона, особено в Европа, което би трябвало да позволи на централните банки да излязат от извънредните си парични политики и да помогне на акциите да се покачат“, пише Лиза Шалет, главен инвестиционен директор в Morgan Stanley Wealth Management в бележка към клиентите на банката.
На предпоследната си среща миналия месец напускащият председател на ЕЦБ Марио Драги заяви, че е „крайно време фискалната политика да се засили" и икономиката на Европа да ускори темповете си на растеж.
Други виждат причините за оптимизма на европейския пазар на труда. „Вярвам, че данните от еврозоната просто не са толкова слаби, колкото посочват данните, завъртени от медийния консенсус, с основното изключение на германския износ“, пише Кристофър Ууд, ръководител на глобалната стратегия за дялово участие в Jefferies. „По-голямата част от растежа на заетостта във Франция, Италия и Испания например през последните тримесечия е била на постоянни работни места, за разлика от временните, докато растежът на заплатите в еврозоната също се ускорява.“
Още по темата:
Кога европейските акции ще започнат да се представят по-добре от щатските
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Фед обречен да намали лихвите