Щатските индекси са при нови исторически рекорди и това е доста странно. Странно е защото тези рекорди стават реалност след година на туитове от страна на щатския президент Доналд Тръмп и търговската му война с Китай... След 12 месеца на забавяне на световния икономически растеж и непрестанните понижения на оценките за ръст от страна на МВФ... След силно забавяне на ръста на печалбите на американските компании и т.н.
Но "Г-н Пазар" смята, че през 2020 г. ни очакват далеч по-добри дни, коментират от изданието Yahoo! Finance.
На разстояние сме два месеца от новата година а страхът да не се "изпусне ръста" (наричан „FOMO“ на Уолстрийт) кара инвеститорите да се насочват към акции, дори на фона на рекордните им нива.
За последната една година Nasdaq Composite се повиши с приблизително 24%, S&P 500 добави 21%, а Dow Jones Industrial Average нарасна с 16%. Тези ръстове са около два пъти от историческите за индексите за един по-дълъг период от време.
Този пазар е на автопилот!?Трябва да се има предвид, че последния тласък на индексите към по-високи нива, става реалност не и без помощта на Фед. Утре се очаква да видим третото поредно понижение на краткосрочните лихви, при това в момент, когато все още не сме в рецесия.
Този ръст става реалност в среда в която все повече стават компаниите отчитащи лоши резултати, заради негативното въздействие на търговската война. Лоши приходи вече отчетоха от компании като Caterpillar (CAT) и FedEx (FDX), но симптомите от тях за забавяне на щатската икономика бяха широко пренебрегнати.
Добавете към това търговската сделка във „фаза първа“ на Тръмп и до голяма степен ще получите картинката, която предопредели рекордните нива на индексите.
„Ако на икономическия фронт всичко е наред, защо ФЕД намалява лихвените проценти“, пита ръководителят на Diamond Hill Capital Management Джон Макклейн. „Оценките са високи на фона на това, което виждаме от икономическите данни. Продължаваме да наблюдаваме забавяне на глобалния растеж навсякъде. И това, което наистина помага за оценките, е количественото облекчаване в целия свят и подкрепящата парична политика."
Скорошното покачване на акциите може да се сведе до няколко фактора.
Първо, третото тримесечие не бе чак толкова лошо, колкото мнозина очакваха. Срещу всеки лош сезон от компании, като Caterpillar и FedEx, има повече оптимистични резултати от водещи компании, сред които Microsoft (MSFT) и в по-малка степен Amazon (AMZN).
Около 50% от компаниите от S&P 500 са отчели печалба за третото тримесечие, като резултатите са с 2% над прогнозните консенсуси, според статистиката на Bank of American Merrill Lynch.
След месеци рецесионни призиви от страна на Уолстрийт, в никакъв случай отчетният сезон не бе чак толкова лош. Приблизителните прогнози на печалбата за S&P 500 сега леко се покачват, казва BofA, като това подкрепя по-здравословните оценки за компаниите.
Разходите за капиталови разходи също не са паднали чак толкова много, дори докато в среда на съществуваща несигурност на търговията, според данните на BofA.
Междувременно потребителските компании като PepsiCo (PEP) и Coca-Cola (KO) до McDonald's (MCD) и Restaurant Brands имаха силно трето тримесечие. Това подкрепи виждането, че въпреки засиленото напрежение в търговията, стимулиращо несигурността, икономическият двигател, който е потреблението в САЩ остава силен с безработица най-ниска от 50 години.
Изпълнителният директор на Target (TGT) Браян Корнел каза пред Yahoo Finance преди седмица, че американското потребление е стабилно. Третото тримесечие продължи инерцията, която видя през второто, каза още Корнел.
„Рекордите изглеждат невероятни. Но пазарът има тенденция да вижда промени в икономическите данни, преди икономическите данни да бъдат публикувани “, казва Кросби.
И сега биковете изглеждат подкрепени от тезата, че трябва да се гледа напред, а не назад. Подкрепа оказват и връщащите се пари на пазарите, които досега стояха "настрана".
"Ако видите по-добри икономически данни, ще видите част от тези пари в кулоарите, които се връщат на пазарите. Имаме повече пари на паричния пазар, отколкото след катастрофата на Lehman Brothers и тези пари вероятно ще започнат да се връщат на пазарите, ако хората се чувстват по-удобно от икономическите данни", коментира още Кросби.
Още по темата:
Ако световната икономика отслабва - защо щатските индекси са при рекорди?
Нови рекорди за щатските индекси най-вероятно ще има!
1% за S&P 500 е равносилен на "Game Over за индекса"