Пазарите залагат за трето понижение на лихвения процент от Федералния резерв днес, след края на двудневната му среща, в опитите за "меко кацане" и избягване на рецесия. Този модел, би следвал модела на намаление на лихвите от Фед със 75 базисни пункта през 1995 и 1996-та година.
Ако Федералният комитет за отворена парична политика направи намаление от 25 базисни точки в края на заседанието си на 30-ти октомври, това ще бъде третото поредно намаление на базовия лихвен процент.
Тъй като рисковете от търговската война и забавянето на световната икономика продължават да тежат на американската икономика, Фед е изправен пред въпроса дали да постави край на цикъла на понижение на лихвите, или ще остави "вратата отворена" за още мерки. Едва ли резервът ще е категоричен в изказванията си относно бъдещите си действия, като според пазарните участници е много по-вероятно да се върне към модела си на "наблюдение на икономиката", преди да взема решения.
Уолстрийт предвижда намаляване на процента в края на срещата на FOMC в сряда, но анализаторите са разделени дали цикълът на облекчаване ще спре до тук.
„Силната сигнализация от ръководството на Фед показва, че скромната деескалация на търговската война от септември не ги спира да завършат цикъла на понижение на лихвите със 75 базисна пункта, точно както през 1990 г. в действия известни като корекция в средния цикъл“, пише Ян Хациус, анализатор в Goldman Sachs.
Credit Suisse е съгласен с Goldman Sachs, но на 24 октомври анализаторите на банката написаха, че можем да видим някои признаци, че Фед ще толерира по-нататъшно облекчаване.
Morgan Stanley също каза, че очакват Фед да „направи пауза“ при намаляване на лихвените проценти след очаквано намаляване на 25 базисни точки в сряда, но каза, че паузата „няма да бъде сигнализирана“.
Barclays обаче очаква четвърто намаление на лихвите през декември.
"Тъй като се насочи към по-бавен растеж в САЩ по-рано тази година, нашето убеждение е, че в крайна сметка Фед ще трябва да осигури повече място за да стабилизира перспективите за растеж" написаха анализатори от Barclays на 21 октомври.
С толкова голямо различие в очакванията за бъдещите ходове пазарите могат да бъдат чувствителни към начина, по който председателят на Фед Джером Пауъл говори за бъдещата политика на резерва по време на пресконференцията.
Сам Булард от Wells Fargo написа 28 октомври, че Пауъл ще „върви по фина линия“ в коментарите си за бъдещата политика.
Към понеделник следобед фючърсните пазари на Фед ценообразуват с 95.1% шанс още 25 базисни пункта, намаление на лихвите.
Обратно към 1995 г.Има исторически прецедент, с който да си зададем въпроса дали три намаления на лихвите с по 25 базисни пункта са перфектната защита срещу рецесия.
Това е така, защото три са точният брой на намаленията с 25 базисни пункта, които Фед направи в средата на 90-те години, за да избегне опасенията от рецесия на фона на неизпълнението на руския дълг и скорошния срив на хедж фонда Long Term Capital Management.
Между юли 1995 г. и януари 1996 г., ръководеният от Алан Грийнспан Фед намалява ставките три пъти, с общо 75 базисни пункта. Преди да предостави първото от тези три съкращения на 6 юли 1995 г., Грийнспан каза на участниците в FOMC, че рисковете са необходими, за да се помогне на икономиката да работи в среда на несигурност. Но Грийнспан заяви, че не е сигурно дали икономиката ще успее „да проправи своя път“.
„Както видях, на практика всички ние бяхме загрижени за асиметрични рискове в посока надолу, но никой не мислеше, че вероятността от рецесия е по-висока от 50/50“, заяви Грийнспан в интервю.
Вече няколко официални представители на Фед, включително президентът на Сейнт Луис Фед Джим Булард и заместник-председателят Ричард Кларида, посочиха „застрахователните“ съкращения от 1995-1996 г. като модел за това, което прави Фед сега.
Но сравненията не са напълно аналогични с този период. Преди съкращението на Грийнспан през 1995 и 1996 г., целевият процент на федералните фондове беше около 6%. За сравнение лихвите при Пау стартираха понижението от между 2.25 и 2.5%.
Deutsche Bank пише, че 90-те години също са различни, тъй като несигурността на икономическата политика, свързана с търговската политика, изглежда „значително по-голяма“ днес, отколкото в миналото.
„И последните проучвания на Фед предполагат, че несигурността към днешна дата ще има трайно отрицателно въздействие върху активността през следващите тримесечия“, написа DB на 24 октомври.
Анализаторите на Wall Street твърдят, че намалението с 25 базисни пункта в сряда може да съвпадне с поредния кръг на несъгласия на президента на федерацията в Бостън Ерик Роузгрен и президента на Фед Канзас Естър Джордж.
Роузгрен каза пред Yahoo Finance на 7 октомври, че няма да се „ангажира“ с политиката, но ако здравето на американския потребител остане силно, няма да има „почти толкова голяма нужда от нещо повече“.
Пауъл също ще има възможността да обсъди решението на 11 октомври за възобновяване на обратното изкупуване на активи, главно за облекчаване на натиска върху репо-пазарите.
Още по темата:
Фед обречен да намали лихвите
Фед се пропука