Dow Jones Industrial Average регистрира нов исторически рекорд вчера, присъединявайки се към останалите два основни индекса, които направиха това още в края на миналата седмица. Междувременно, повишението на фондовите пазари продължава за пета седмица.
Ръстът на пазара бе поведен от производителите на петрол, банките и другите акции, които се справят добре, когато икономиката се засилва. Това е забележителна промяна в посоката след месеци борби за това, което Уолстрийт нарича "циклични" акции и които изоставаха поради тревогите за търговските войни и забавящата се глобална икономика.
Зад възобновяването на цикличните компании стояха надеждите, че Съединените щати и Китай постигат напредък в преговорите по своя търговски спор или поне, че вече не го влошават.
Докладите от миналата седмица също показаха, че пазарът на труда продължава да расте, корпоративните печалби не вървят толкова лошо, колкото се очакваше от Уолстрийт и лихвените проценти вероятно ще останат ниски за известно време.
Дори в производството, което беше засегнато особено силно от търговската война на президента Доналд Тръмп, инвеститорите видяха някои надежди, че нещата скоро ще достигнат дъното.
Dow се покачи със 114.75 пункта, или с 0.4%, до 27 462,11 и надмина предишния си рекорд от юли.
S&P 500 нарасна 11.36 пункта, или 0.4%, до 3.078,27 пункта, което бе ново рекордно за него ниво на затваряне, а Nasdaq добави 46.80 пункта, или 0.6%, до 8.433,20 пункта.
"Инвеститорите правят това, което теоретично би трябвало да правим. Ние гледаме в следващите 12 до 18 месеца и инвестираме въз основа на това накъде върви, а не на това къде сме днес", казва Том Стрингфлоу, главен инвестиционен директор във Frost Investment Advisors. "Инвестираме в очакванията, че каквото и да е най-лошото, сега сме там."
Разбира се, целият този оптимизъм би могъл да се отмие бързо, ако търговските преговори между САЩ и Китай предприемат още един обрат към по-лошото, каза Стрингфлоу. Но вероятно инвеститорите трябва да виждат само постепенни подобрения, а не всеобхватни сделки, за да продължат инерцията, каза той.
Нарастващият оптимизъм на пазара се забелязва не само при американските фондови индекси, но и в по-високата доходност на облигациите. Когато инвеститорите изпитват по-малка нужда от безопасност, инвеститорите купуващи държавни ценни книжа намалява. А когато цената на тези облигации падне, доходността им се увеличава.
Доходността по 10-годишните облигации се повиши до 1.77% от 1.72% в края на петък. Не само това, но и разликата между лихвите по 10-годишните и двугодишните облигации се разшири, което мнозина от Уолстрийт виждат като знак за повишено доверие в икономиката.
Двугодишната доходност нарасна до 1.57% от 1.55%, а разликата между нея и 10-годишната доходност е близка до най-високото ниво от края на юли.
Такова разширяване на лихвената крива помага на банките, които печелят пари, като заемат пари по краткосрочни лихви и ги отпускат по дългосрочни лихви.
Финансовите акции в S&P 500 се повишиха с 0.9%, подпомогнати от 1.9% скок за Bank of America и 1.8% ръст при Citigroup.
Други циклични сектори, като енергетиката и промишлеността, също изпревариха пазара. Chevron скочи с 4.6%, а Exxon Mobil добави 3%, като енергийните акции като цяло се повишиха с 3.1%, след като цената на петрола нарасна.
По-силната световна икономика ще означава по-голямо търсене на енергия, а бенчмаркът в САЩ поскъпна с 34 цента до 56.54 долара за барел. Международният петрол тип брент добави 44 цента до 62.13 долара за барел.
Междувременно защитните акции изоставаха. Комуналните услуги паднаха с 1.3% за най-голямата загуба в S&P 500, а акциите на недвижими имоти се понижиха с 1.1%.
Това е възмездие за цикличните компании, които стават все по-малка част от фондовия пазар. Вместо това инвеститорите се бяха съсредоточили върху отбранителните акции, които могат да се справят добре дори когато икономиката се влошава или върху компании, които могат да растат почти независимо от икономиката, като Amazon.com, Apple и други големи технологични компании.
Цикличните компании наскоро съставляваха около 34% от S&P 500, което е спад спрямо 41-те процента в началото на 2018 г., според Джеймс Полсен, главен инвестиционен стратег в Leuthold Group.
Част от причината за преминаването към циклични акции може да е просто календарът. Това е, което обикновено се случва в края на годината, каза Сам Стовал, главен инвестиционен стратег в CFRA.
Но промяната не означава непременно ясното за икономиката и пазара. Бари Банистър, ръководител на стратегията за институционален капитал в Stifel, смята, че цикличните акции се справят по-добре от отбранителните акции в средата на 2020 г., но той вижда S&P 500 до края на годината до 3 050 пункта и скромно повишение до 3100 през 2020 г.
Най-голямата загуба в понеделник в S&P 500 дойде от Under Armor, който заяви, че вече две години си сътрудничи с федералните регулатори в разследване на счетоводните му практики. Акциите му от клас А паднаха с 18.9%.
На международните пазари френският CAC 40 скочи 1.1%, а германският DAX добави 1.4%. FTSE 100 в Лондон се повиши с 0.9%, а KOSPI нарасна с 1.4%.
Златото остана непроменено при 1 508 долара за унция, среброто се повиши с 1 цент до 18.02 долара.
Още по темата:
Ед Ярдени: Пазарен срив става все по-възможен
Поставя се класически "бичи капан" за инвеститорите?
Теория за борсово манипулиране