Октомври беше изключително негативен за доскоро поскъпващия долар. През изминалия месец, станахме свидетели на поевтиняване на "зелените пари" с около 2%. Но някои експерти предупреждават, че може би все още е рано да се отписва долара.
„Считаме, че е твърде преждевременно да говорим за много по-нисък долар“, според Крис Търнър, глобален ръководител на стратегията за валутна търговия в ING, в писмо към клиентите си в четвъртък.
Доларът, разбира се, не се търгува във вакуум. По-слабата валута е благодат за американските износители и други мултинационални компании, базирани в САЩ, които правят бизнес в чужбина. Това може да бъде плюс за нововъзникващите пазари, като поевтиняването на долара прави стоките им относително по-евтини и конкурентни на международните пазари.
Доларовият индекс, мярка на американската валута спрямо кошница от шест основни съперници, се повиши с 0.7% до момента през ноември, след като претърпя най-големия си месечен спад от януари 2018 г. и се е понижил с близо 2% за тази година. И това е само на 1.6% от най-високото му ниво за последните две години, постигнато през септември.
Търнър отбеляза, че доларът изглежда се движи в унисон с кривата на доходността, предопределяна от 2-годишните и 10-годишните щатски държавни облигации. Доларът отслабваше, когато наклона на кривата ставаше плосък и дори отрицателен. От друга страна, по-стръмна крива обикновено показва повече оптимизъм за растежа.
Третото намаление на Федералния резерв за годината в края на октомври в комбинация с облекчаването на търговското напрежение между САЩ и Китай засили мнението на инвеститорите, че депозитите в щатски долари „не са единствената игра в града“, коментира още Търнър.
Но за да може доларът да разшири спада си, инвеститорите може да се наложи да видят „голямо влошаване“ на някои неприветливи за долара теми, като например далеч по-лоши данните за активността в САЩ, достатъчно значим фактор, за да накара Фед да продължи с политиката си на намаление на лихвите, или "много по-добри" данни от чужбина. И двете неща, изглеждат слабо вероятни на този етап.
Търнър смята, че първият вариант изглежда по-вероятен, предвид индикациите, че европейската и китайската активност остават потиснати. Но много експерти не са убедени, че кривата на доходността между 2- и 10-годишните щатски държавни облигации може да надхвърли максимална стойност от 30 базисни пункта за тази година.
Можем да припомним, че валутната двойка евро долар (EUR/USD) се понижи под психологическата бариера от 1.1000 в началото на септември за пръв път от май на 2017-та година. И докато тогава поевтиняването на валутната двойка спря малко под 1.0900, сега ключово ще са две неща. Първо дали ще видим спад под 1.1000, което може да отвори пътя на двойката за по-нататъшно понижение и тест на дъното и второ - дали нивото от 1.1190, което е най-високата стойност за единната валута, спрямо долара през последните четири седмици ще остане в сила.
Според техническия анализ истинските върхо и дъна винаги се тестват, което остава валутната двойка отворена за по-нататъшно понижение и тест на 1.0900, поне докато 1.1190 ограничава ръста й. Напълно е възможно в близките седмици, или дори месеци да видим движение на еврото в относително тесни граници, докато едно от посочените две нива не бъде преодоляно.
От техническа гледна точка трендът все още е низходящ, защото "смъртоносното пресичане", на седмична графика (50-периодната средна е под 200-периодната) е все още в сила.
Още по темата:
Моментът за EUR/USD - сега, или никога!
При EUR/USD (евро-долар) се случи нещо, което не се бе случвало от 5 години
Евро-долар отново предоставя възможности за спекулации?