След Бъдни вечер на миналата година, референтният индекс S&P 500 се е повишил с над 30% към днешна дата. В същото време доходността по 10-годишните щатски държавни облигации е спаднала със 100 базисни пункта.
Докато на пръв поглед тези два актива могат да изпращат противоречиви сигнали, може и да сме свидетели на едно и също съобщение. Както пазарите на облигации, така и тези на акциите са оценили успешните мерки на Федералния резерв за запазване на лихвите по-дълго от очакванията при ниски нива, за да се избегне рецесия.
Няма съмнение, че глобалният икономически растеж се забави и вероятно ще продължи да се забавя. Забавянето е най-концентрирано в индустриалните и изложените към търговията сектори в икономиките, които са най-зависими от тези сектори, като еврозоната.
САЩ е относително изолиран от тези тенденции. В крайна сметка износът представлява едва 12% от брутния вътрешен продукт (БВП), а потреблението на домакинствата представлява над две трети.
Американските домакинства изглежда са на сравнително добро място. Степента на безработица е спаднала до 50-годишен минимум. Затегнатият пазар на труда привлича много от "заспалата" работна сила, спряла да търси работа след финансовата криза преди десетилетие.
Ръстът на заплатите, въпреки че все още е слаб спрямо предходните икономически цикли, постепенно се ускорява и сега е доста над инфлацията.
Това показва, че не трябва да прекаляваме с финансовата сигурност на много домакинства. Средният доход на домакинствата току-що се върна към своя връх от началото на века, докато неравенството се увеличава в редица измерения и се появиха много нови тежести.
От около 2014 г. обаче ползите от сегашното най-дълго разширяване на САЩ достигат по-ясно до домакинствата със средни и ниски доходи. Това се превръща в продължителен растеж на разходите на домакинствата, дори когато перспективите са отслабени.
Така че защо доходността на облигациите е толкова ниска? Първо, признавайки слабата глобална среда, Фед намали лихвите три пъти през последните месеци. Това движение на лихвите от 75 базисни точки може да обясни по-голямата част от движението на лихвите по държавните облигации, а фючърсите на захранваните фондове ценообразуват още едно намаляване на лихвите през 2020 г.
Второ, „корекцията в средния цикъл“ на Фед може да се обясни само отчасти със забавяне на активността. Бързото преминаване на Федералния резерв от увеличаване на лихвите четири пъти през 2018 г. до намаляването им три пъти през 2019 г. също представлява закъсняло признание, че борбата с инфлацията не трябва да се приема чак като такъв проблем, предвид постоянно забавения растеж, слабата инфлация и ниските лихвени проценти.
По-скоро акцентът на Фед трябва да бъде върху подкрепата за растежа и поддържането на разширяването на ползите от пазара на труда, което се случи през последните години. Казано по друг начин, през 2017 г. Фед вероятно щеше да е много по-склонен да повишава, а не да намалява лихвените проценти, когато равнището на безработица бе 3.6%. Изглежда пазарите разбират какво означава това за лихвите през следващите месеци.
И накрая, процентите са още по-ниски, а икономическите перспективи по-слаби в други големи развити икономики. Европейската централна банка и Японската банка имат политика на отрицателни лихвени проценти и купуват активи. В резултат на това почти 60% от еврозоната и близо 75% от държавния дълг на Япония имат отрицателни лихви. Това действа като котва за лихвите в САЩ.
Тревогите за рецесиятаКак разбираме, че пазарите ценят текущата среда, а не очакват рецесия? Най-ясният сигнал е реакцията на по-рисковите активи. Доходите по корпоративния дълг паднаха наред със сигурния държавен дълг. Близо половин трилион долара глобален корпоративен дълг сега има отрицателна доходност срещу 70 милиарда долара в края на 2018 г., а в САЩ разликата между доходите на корпоративния и държавния дълг е стабилна или леко се стеснява.
Това е, което американските пазари на акции се опитват да оценят в момента. От 2018 г. доходността на авансовите печалби по S&P 500 (обратното на съотношението цена към печалба), е спаднала с близо един процент и четвърт пункт.
Рисковете от рецесия са се увеличили. Докато и глобалната икономика, и американската икономика се възстановиха от подобно забавяне на индустрията през 2015-2016 г., този път може да бъде различно.
Китайските власти са по-ангажирани с ограничаване на финансовия риск, а не отваряне на кредитния баланс за увеличаване на растежа. По-важното е, че непредсказуемите и агресивни търговски политики на САЩ създават широка несигурност.
Съществува и риск пазарите да имат прекомерна увереност в способността на Фед да компенсира тези рискове.
Акции срещу облигацииПредвид тази перспектива - по-бавен растеж, ниски лихвени проценти и висок риск за политиката - инвеститорите трябва да обмислят дали да останат изцяло инвестициите си на пазарите на акции в САЩ, които остават привлекателни спрямо фиксирания доход, но трябва да надграждат портфейлите си към компании с висока устойчива възвръщаемост на капитала. Като много по-привлекателен вариант може да изглежда, последните да се защитят срещу потенциална нестабилност през следващите месеци.
Още по темата:
Дoбpaтa дoxoднocт щe e вce пo-гoлямo пpeдизвиĸaтeлcтвo в бъдeщe
Инвеститорите продължават да излизат от акции и да се насочват към облигации