Историята на пазарите в наши дни е доста проста. Глобалната икономика се забави, но достигна плато и ще се подобри през следващата година, в комбинация от очаквано намаляване на търговските тарифи и изоставащото въздействие от намаляването на лихвите.
В резултат на това акциите продължиха да регистрират нови исторически рекорди, като вчера широкият щатски индекс записа 23-я си такъв пик за 2019-та година.
Джо Дейвис, главен глобален икономист и ръководител на инвестиционната стратегия във финансовия гигант за управление на активи Vanguard, не "купува тази история".
„През следващата година не предвиждаме значително намаление на търговското напрежение между САЩ и Китай, което е налице досега. И с продължаващата геополитическа несигурност и непредвидимото създаване на политики да се превърне към новото нормално, може да окаже отрицателно влияние върху търсенето през 2020-та година, както и върху предлагането в дългосрочен план", коментира Дейвис.
Дейвис смята, че ръстът на САЩ ще се забави до около 1% през следващата година, а Китай също ще нарасне под средното за последните години.
Не е изненада, че Дейвис не е особено оптимистичен по отношение на финансовите пазари, като посочва засилената несигурност в политиката, рисковете в късния цикъл и завишените финансови оценки.
„Нашите краткосрочни перспективи за световните пазари на акции остават "защитни" и шансът за голямо намаление на акциите, особено за тези с висока бета остава повишен и значително по-висок, отколкото би бил в нормална пазарна среда“, казва Дейвис в писмо към клиентите си.
"Висококачествените активи с фиксиран доход „остават ключов диверсификатор.“, смята още финансовият експерт.
Възвръщаемостта през следващото десетилетие се очаква да бъде „скромна“, като американските акции най-вероятно ще върнат на инвеститорите 3.5% до 5.5% годишно през следващото десетилетие, прогнозира Дейвис. Глобалните акции би трябвало да се справят по-добре - с доходност между 6.5% до 8.5% годишно.
Марк Занди, главният икономист на Moody's Analytics, от известно време предупреждава за риска от глобална рецесия. В презентация той показа слайд, илюстриращ както възможните причини за рецесия, така и икономическото въздействие, което тези тригери биха довели. Може да се каже, че ескалация на търговска война и Brexit без сделка тревожи Занди.
"Инвеститорите станаха много по-бичи настроени за американските акции през последните няколко седмици, според десетките показатели, които проследявам", коментира Майкъл Бръш, финансов експерт.
Това е отрицателно, тъй като предполага, че всяка добра новина вече е оценена. Всъщност, ако погледнем рекордните нива на щатските индекси, това до голяма степен обосновава тази теза.
Съответно шансовете се подобряват, ако изпратите вашите инвестиционни долари в чужбина сега - по четири причини:
1. Бичата история за американските акции е добре известна: „Всички се крият в САЩ“, казва Лари Макдоналд от Bear Traps Report. „Чуждестранните частни фондове в американски акции наскоро достигнаха рекордно високите 7.7 трилиона долара. Това е майката на всички пренаселени сделки."
2. Чуждестранните акции са по-евтини: S&P 500 се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от около 17.5, в сравнение с 12-13 за европейските и развиващите се пазари на акции, посочва Ед Ярдени от Yardeni Research. Това сочи, че вашето съотношение риск-възнаграждение е по-добро в чужбина. Американските акции обикновено се търгуват с премия, но настоящата разлика е сред най-широките от 2001 г. насам.
3. Чуждестранните правителства хвърлят пари за своите икономики: Централните банки по света намаляват лихвените проценти. Европейската централна банка отново е в режим на количествено облекчаване. В това, което би било необичаен ход, Германия може дори да се обърне към фискални стимули. Дори американското намаляване на ставките помага за чужбина, тъй като това често е от полза за развиващите се пазарни икономики, посочва Ярдени. Всичко това може да отнеме няколко месеца, за да се засили световната икономика, добавя той. Но времето за покупка е сега - преди политическите стъпки да окажат влияние.
4. Американският долар вероятно ще отслабне през следващата година: президентът Доналд Тръмп иска по-слаб долар, тъй като това вероятно ще увеличи чуждото търсене на произведени в САЩ стоки в ключавата изборна 2020-та година, казва стратегът на Лейтхолд Джим Полсен. Тъй като увереността в чуждестранния растеж се подобрява, това ще изтегли пари от САЩ и ще отслаби долара. Когато доларът отслабва, цените на стоките се повишават. Това помага на развиващите се пазарни икономики, които често имат голям стоков компонент. След 1970 г. всяка основна фаза на слабост в долари отбелязва значително превъзходство от международните акции, казва Полсен.
„Продължаваме да вярваме, че акциите извън САЩ ще превъзхождат значително акции в САЩ през следващите 12 месеца“, казва Макдоналд. „Рискът-награда от това, че дългите американски акции са на днешните нива, е ужасен. Ние виждаме много по-привлекателни възможности по целия свят."
Още по темата:
Колко още нагоре за щатските индекси?
Експерти повишиха очакванията си за S&P 500 за тази година
Най-добрите контратрейд предложения