Технологичните акции остават лидери на пазара, напук на проблемите в сектора, като се насочват към най-добрата си година от 2009 г. насам, пише "Уолстрийт джърнъл".
Инвеститорите обаче предпочитат книжата на бързо растящи, сравнително скъпи компании, пред тези на по-ниско оценените.
Технологичният сектор включен в щатския индекс S&P 500 записа 41% ръст от началото на тази година, което е значително повече от 25-те процента повишение на целия индекс.
Ръстът се случва напук на множеството проблеми в сектора, включително за това как големите технологични компании се справят с опазването и използването на потребителски данни, антитръстови разследвания и митата върху потребителски устройства.
Според много мениджъри, ръстовете отразяват увереността, че технологичните компании ще могат да продължат да носят големи приходи и ще се радват на ръст на печалбата, въпреки сигналите за охлаждане на световната икономика.
Сред компаниите с най-голям растеж в сектора се нареждат производителите на чипове, както и компаниите, които създават устройства за правенето на чипове. Applied Materials е записала 90% ръст на цената на акциите си тази година, Tokyo Electron – ръст от 85%, ASML Holding – ръст от 81%.
"Това са компании, които помагат на производителите на чипове да правят по-добри чипове с повече транзистори“, коментира Джон Фрийман, вицепрезидент в CFRA.
Книжата на компаниите, фокусирани върху дигитални разплащания, също се представят добре, което според инвеститорите се дължи на нарастващото присъствие на технологията по целия свят.
"Преди 20 години не сме си представяли, че ще използваме картата си Visa, за да платим един долар за паркинг място в Мадисън, Уисконсин, но сега това е единственият метод, който приемат“, коментира Том Плъмб, президент и портфолио мениджър в Plumb Funds.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещи сред основните щатски индекси
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория