Кралят на облигациите - Джефри Гъндлах е много активен в публичните си изяви и предупрежденията към инвеститорите на фондовите пазари, напоследък. За пореден път той отправи призив към инвеститорите, че сега е моментът да "играят в защита".
Американската икономика е преодоляла несигурността на пълната търговска война между двете най-големи икономики в света, като ситуацията е далеч по-добра, отколкото повечето икономисти очакваха. Въпреки че е налице проактивен Федерален резерв и силен пазар на труда, изпълнителният директор на DoubleLine Capital, управляващ активи на стойност 150 милиарда долара смята, че спадът е повече въпрос на "кога", отколкото "ако".
САЩ се бори "със зъби и нокти" със следващата рецесия, каза Гъндлах в интервю за Yahoo Finance. „Фед и централните банкери направиха всичко, което могат, за да предотвратят следващата рецесия. Но тя ще настъпи", коментира инвеститорът.
След като Гъндлах успешно игра отбранително през 2007 и 2008 г., той сложи капатила си да работи през 2009 г. на разбития пазар на ипотеки и извлече ползи от това.
"Когато се появи възможността, ще искате да имате кеш, за да се нахвърлите върху нея", каза той. Гъндлах подчерта, че инвеститорите трябва да играят отбрана сега, както трябваше инвеститорите да го направят през 2006 г.
"Мисля, че играта на отбрана трябва да е рано. Вероятно би трябвало да започнете да играете така през 2018 г. А фактът, че 2019 г. е наистина добра, е просто още по-добра причина да започнете да играете отбрана, ако не сте го направили."
Gundlach е един от малкото инвеститори, които "задействаха алармата" за ипотечните облигации довели до кризата през 2008-ма година. През юни 2007 г. той каза, че "ипотечните облигации е тотална, нереализирана катастрофа и тя само ще се влоши". Той успешно се ориентира в кредитната криза и донесе сериозни печалби на своите клиенти.
Сега 60-годишният инвеститор вярва, че следващата криза ще бъде по-тежка от срива на предишния период - и това ще бъде в корпоративния кредит, където компаниите държат рекордни нива на дълг по своите баланси.
"Никога не сме имали същата криза два пъти", каза той.
Гъндлах посочи, че пазарът на корпоративните облигации е „вероятно значително надценен, което много прилича на ситуацията през 2006 г.“ Той добави, че коефициентите на ливъридж предполагат, че една трета от корпоративните облигации трябва да бъдат оценени на "боклуци" в момента, но те са получили пропуск за справяне с този прекомерен дълг.
В действителност, в сряда S&P Global Ratings публикува нови данни, показващи броя на „най-слабите връзки“ - или емитентите със сравнително слаб кредитен рейтинг и/или отрицателни перспективи - нараснали до 266 през октомври, спрямо 263 през септември.
При следващия спад, Гъндлах предупреди, че „няма да има идея за справяне с тези съотношения на лоста. Те просто ще се влошат много, когато настъпи рецесията. И ще видите масово понижаване на пазара на корпоративни облигации с инвестиционен клас."
Той прогнозира, че тези щамове ще окажат натиск върху цените на облигациите и „ще доведат до много значителни продажби на много "наивни пари", които са се насочили към пазара на корпоративните облигации. Причината за приток на такива средства - плавното движение на пазара на корпоративни облигации през последните 10 години.
Гъндлах добави, че много инвеститори не разбират риска, който съществува при корпоративните облигации. Като това ще бъде разбрано едва при следващия спад.
Поради тази причина експертът препоръча - „експозицията към корпоративните облигации да е на абсолютно минимални нива в момента. Освен това мисля, че експозицията извън САЩ трябва да бъде увеличена до максимални нива. За хората, които разпределят в световен мащаб, мисля, че те трябва да се придвижват към минимума от своя обхват, независимо от това какво е числото."
Още по темата:
Гъндлах: Следващата рецесия ще смаже щатските индекси и те ще останат дълго така
10-те акции на най-богатите хора в света