Дори ако щатските акции продължат да се търгуват близо до рекордните си нива, или регистрират нови исторически такива, инвеститорите не са просто предпазливи, те са "уплашени до смърт" от това, което може да последва и това е чудесна новина за онези, които се надяват да продължат да "яздят"т този застаряващ пазар на бикове до 2020 г., според Джеф Соут, главен инвестиционен стратег в Capital Wealth Planning.
„Централните банки по света печатат пари и това е всичко, което наистина трябва да знаете“, каза Саут пред CNBC в скорошно интервю. „Вторичите бичи пазари са склонни да продължават между 15 и 20 години, като те традиционно не свършват след спадове между 20 и 30%", допълва още експертът.
„Мисля, че ни остават години напред на ръст“, казва Джеф Соут.
За пример Соут посочва пазара на бикове през 1949-1966 г., който претърпя спад от 30%, но успя да се възстанови след това. Освен това той отбеляза катастрофата през 1987 г. на фона на бичия пазар между 1982 и 2000-та година.
Соут смята, че през следващата година ще видим ръст от 13% за широкия щатски индекс S&P 500, който да го отведе до нива от 3 600 пункта.
По-специално, Соут е насочен към един ъгъл на пазара, който очаква да продължи да се развива с висока производителност и това е - сегментът на малките компании, както в САЩ, така и в чужбина.
„Имате онова, което един технически анализ би нарекъл златно пресичане, където 50-дневната средна стойност премина над 200-дневната средна стойност на индекса Russell 2000 Small Cap“, каза той.
Фючърсите в първия ден на новата седмица сочат към ново отваряне на положителна територия, в резултат на продължаващите добри новини свързани с преговорите между САЩ и Китай.
Базираният на опции индекс, наречен "Черен Лебед", изпраща тревожни сигнали за повишено търсене от инвеститорите за защита от някакъв вид пазарен срив. Но това не притеснява, изглежда, инвеститорите на Уолстрийт, според които няма особено опасения за паника.
Индексът Cboe Skew Index е близо до 14-месечен връх. Той следи заложената волатилност при опциите "дълбоко извън пари" при индекса S&P 500, или на контракти, залагащи на голямо движение на пазара.
Индексът поне веднъж е предшествал масирана пазарна разпродажба. През септември 2014 г. той достига пиково ниво преди 7% спад на S&P 500. Въпреки това, инвеститорите са скептично настроени към полезността на индекса като инструмент, който предсказва срив на пазара.
През последните шест години, период, белязан от изключително ниска волатилност на американските акции, средното ниво на индекса Skew беше изключително ниско, едва с 10 пункта над средното ниво за десетилетие преди това.
Анализаторите може и да не обръщат сериозно внимание на повишението на индекса, но това не означава, че на пазара няма страх. Задаващите се през следващата година събития, карат инвеститорите да търсят защита за портфейлите си от непредвидени събития, според Майкъл Първес, изпълнителен директор на Tallbacken Capital Advisors в Ню Йорк.
Несигурността, свързана с политиката на централните банки, общите избори в Обединеното кралство и търговската война между САЩ и Китай, засилиха търсенето на защита. В допълнение, през следващата година има и ключови президентски избори в САЩ.
"Бих го интерпретирал като здравословен пазар, който купува известна защита засега", каза Първес по повод изкачването на индекса по скалата.
Още по темата:
Инвеститорите се опасяват от "Черен Лебед" за пазарите
Как да преживеете следващите пазарни трудности
Мениджър: Това е критичният фактор за успех в инвестирането