Централната банка на Япония ще проведе заседанието си тази седмица на фона на признаци на размразяване на глобалното търговско напрежение и стартирането на правителствен пакет стимули, които подобриха перспективите за растеж пред страната.
Това е мнението на всички 45 икономисти, изследвани от Bloomberg преди двудневната среща, която започва в сряда. Централната банка подчертава готовността си да действа от лятото, но подновената стабилност на пазарите, напредъкът в търговските преговори между САЩ и Китай и разходният пакет на администрацията на Абе, разкрити този месец, му предоставиха повече място да се откаже от използването на изтощените политики на стимули.
Губернаторът на BOJ Харухико Курода заяви миналата седмица, че перспективите за 2020 г. са сравнително ярки, като добави впечатлението, че банката засега ще запази стабилната си политика, на фона на забавянето на влошаването на икономиката. Преди последната среща на комитета по паричната политика през октомври, 76% от икономистите очакваха облекченията да продължат до април. Сега само 9% го правят.
Предизвикателството пред централната банка ще бъде да признае положителните икономически развития, без да предполага, че бордът сваля предпазните мерки. Ако не успее да постигне баланс, това може да подтикне йената към ръст, особено предвид настояването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл да бъдем бдителни, дори докато Фед засега спира намалението на лихвите.
Очаква се BOJ да публикува декларацията си за политика около обяд. Гуверньорът Харухико Курода ще информира пресата в късния следобед.
"Банката на Япония се насочва към следващото си заседание на борда на политиката със значително по-малко тежест на раменете си ... Ще наблюдаваме какво може да каже управителят Харухико Курода за това как централната банка може да допълни стремежа на правителството да подкрепи растежа.", според икономиста на Bloomberg Юки Масуджима.
Основен фокус за инвеститорите ще бъде как Курода оценява фискалния пакет от 121 милиарда долара, чиято цел е да помогне на икономиката да се справи с намаляването на износа, вредите от тайфуна и удара за потребителите от увеличението на данъка върху продажбите през октомври.
Твърди се, че служителите на BOJ забелязват значително влияние от мерките през фискалната година, започваща през април. Наблюдателите са на мнение, че се взема под внимание и правителствения пакет от стимули, което ще окаже по-малък натиск върху централната банка да действа в момента.
Анализаторите също ще гледат как банката разглежда напредъка в търговските преговори между САЩ и Китай след съобщения за сделка фаза първа, през тази седмица. Курода заяви, че нарастващият протекционизъм е най-голямата причина за преминаването на BOJ към облекчаващи действия през юли.
Внимавайте за фини промени в икономическата оценка на банката, дори ако общата гледна точка не се променя, съветват експерти. Доходността на 10-годишните облигации на Япония се повиши до 0% миналата седмица за първи път от март. Ако Курода предполага, че му е удобно с формата на кривата на доходност, това би могло да засили спекулациите, че BOJ започва да наглася политиката си, като засега се изрязват операциите за изкупуване на облигации. BOJ може също да предложи повече подробности относно план, обявен от банката през април, за да отпуска заеми от притежанията си на борсово търгувани фондове. Програмата за отпускане на заеми може да подобри ликвидността в ETF-те, като спомогне за смекчаване на един от страничните ефекти, произтичащи от продължителната програма за облекчаване на BOJ.
В очакване на решението на централната банка на Япония, йената се търгува в тесни граници спрямо останалите основни валути, като се разменя при 109.40 йени за долар, близо до най-ниските нива за деня.
Още по темата:
Йената с 6-месечно дъно
Доларът с най-висок седмичен финал спрямо йената