S&P 500 е донесъл възвръщаемост от над 50% на инвеститорите от избирането на президента Тръмп, което е над два пъти средната възвращаемост на останалите щатски президенти през първите им три години. Това посочи статистиката на изданието Bespoke Investment Group.
В исторически план третата и четвъртата година от президентските мандати са носили най-голяма доходност за инвеститорите. Индексът S&P ще трябва да спечели около 6% през 2020-та година, за да победи средната доходност на "президентския цикъл".
Доходността на широкия щатски индекс от избирането на Тръмп е повече от два пъти по-голяма от средната в размер на 23% за първите три години на останалите президенти в историята на САЩ, сочат данни на Bespoke Investment Group от 1928 година.
Индексът натрупа над 28% тази година, много над средната възвръщаемост от 12.8% за трета година на предшествениците на Тръмп.
Въпреки нестабилността от търговската война между САЩ и Китай, 2019 г. бе една от най-добрите години за щатските пазари. S&P 500 пресече психологическата граница от 3 200 пункта за пръв път през миналата седмица.
Докато бизнес инвестициите спаднаха поради несигурността около двете най-големи икономики в света, инвеститорите на публичния пазар останаха достатъчно уверени да насочат капиталите си към акции.
Пазарът на Тръмп получи тласък от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и централната банка, които намалиха лихвите три пъти тази година, за пръв път от края на финансовата криза насам. Действията на резерва бяха предопределени от опасенията за забавяне на икономиката в САЩ и в световен план. Може да се каже, че Тръмп също съдейства за намалението на лихвите, след като беше силно критичен към Пауъл за това, че не намалява процентите повече и по-бързо, често посочвайки за пример близо 15-те трилиона долара с отрицателни доходни държавни ценни книжа извън САЩ.
Пазарите също бяха подпомогнати от един от най-стеснените пазари на труда в историята, като нивото на безработица в момента е 3.5%, най-ниското от 1969 г. И тъй като американците работят, те също харчат. Силният потребител в САЩ задържа икономиката по време на някои отчетени свивания на производството.
Потребителите също така се държаха стабилно на фона на разхвърляния пазар на облигации, когато доходността на краткосрочните облигации се повиши над дългосрочната доходност, което доведе до обръщане на кривата на доходност, явление, за което е известно, че предхожда рецесиите. Кривата оттогава се засили и вече е нормализирана.
Третата година на Тръмп е много над средното ниво, но не е най-доброто представяне при щатски президент. През 2013 г. фондовата борса при бившия президент Барак Обама върна повече от 32% на инвеститорите след възстановяването от Голямата финансова рецесия.
Първата година на Тръмп беше също много по-добра - тройно по-висока от средната първа президентска година. Тогава S&P 500 спечели 19.4% в сравнение със средните 5.7% за останалите президенти на САЩ.
Още по темата:
Ще видим ли новогодишно рали тази година?
4 акции, които ще изстрелят Nasdaq до нови върхове