Цените на петрола продължават да растат в петък на фона на данните за понижаване на запасите в САЩ и оптимизма за перспективите на световната икономика.
Февруарските фючърси за сорта Brent днес сутринта на лондонската борса поскъпват с $0,09 спрямо нивото им от края н вчерашната търговия, до $68,01 за барел. В четвъртък цената на тези контракти се покачи с $0,72 (1,07%), до $67,92 за барел.
Американският еталон WTI за февруари на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време поскъпва с $0,15, до $61,83 за барел. В хода на предходната сесия WTI поскъпна с $0,57 (0,93%), до $61,68 за барел.
По данни на Американския институт за петрола (American Petroleum Institute, API), търговските запаси от суровината в САЩ са се съкратили със 7,9 милиона барела.
По късно в петък ще излязат официалните данни на енергийното министерство. Анкетираните от Bloomberg анализатори средно оценяват понижаването на запасите през миналата седмица на 1,5 млн. барела.
От началото на тази година WTI поскъпна с 36%, като само през декември цената му скочи с 12%, благодарение на пробива в търговските преговори между САЩ и Китай А така също и поради постигането на договорка за допълнително съкращаване на долива от участниците в пакта ОПЕК+.
"Ние виждаме благоприятна статистика за американската икономика и това подкрепя еуфорията за купуване на петролния пазар," казва икономистът от Oversea-Chinese Banking Corp. Хоуи Лий. Устойчивата тенденция към ръст на петролни цени се забелязва от октомври, когато за първи път САЩ и Китай се договориха за първоначален етап на споразумението, не се забелязват сериозни рискове на хоризонта и динамиката на петролния пазар се определя от запазващия се оптимизъм, отбелязва експертът.
През последните дни на годината златото отново припомни за себе си и затвърди очакванията, че има накъде да расте и през 2020 година. Благородният метал е напът да запише най-голямото си седмично поскъпване за последните повече от четири месеца, както и да приключи най-добрата си година от 2010 година насам.
В петък кюлчето злато се търгува на най-високата си стойност за последните седем седмици. Ралито на метала дойде въпреки постигането на временно споразумение между САЩ и Китай дало в резултат поскъпване на ценните книжа в Азия и Щатите.
От началото на 2019 година металът се търгува с 18% по-скъпо на фона на свалянето на лихвите от страна на централните банки. ФЕД, от своя страна, даде сигнал, че през идната ще ги запази без промяна след като през последните 12 месеца ги намали на три пъти.
Спот цените на златото са с 0,1% нагоре в петък до 1500,42 долара за унция по време на ранната търговия в Сингапур. Това е най-високата стойност от 4 ноември, когато стигнаха 1514,09 долара за унция.
От началото на тази седмица металът е поскъпнал с 2,1%, което е най-големият пик от началото на август насам. Междувременно през септември цените скочиха до 1557 долара за унция, което беше най-високата стойност за последните повече от 6 години.
Източник: Money.bg