Блокчейн-стартъпът Ripple, който стои зад популярната валута XRP заяви, че е набрала капитал от 200 милиона долара в последния си инвестиционен кръг, което я оценява на 10 милиарда долара.
Набирането на средствата беше ръководено от нюйоркската инвестиционна компания Tetragon, заяви в петък Ripple, докато японската компания SBI Holdings и базираната във Вирджиния компания за рисков капитал Route 66 Ventures също инвестираха.
Основана през 2012 г., Ripple набра популярност в края на 2017 г., когато стойността на XRP, криптовалутата, използвана от фирмата, скочи с невероятни темпове и се превърна в най-скъпата криптовалута.
Компанията използва XRP, за да улесни трансграничните транзакции за мрежата си от финансови услуги, предлагани на институции, като същевременно използва и система за междубанкови трансфери - смятайте го за алтернатива на Swift, базирана на блокчейн - която се използва от банките за изпращане на пари по целия свят.
„Ние сме в силна финансова позиция, за да изпълняваме визията си“, казва в изявление изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус. „Тъй като другите в блокчейн пространството забавиха растежа си или дори затвориха, ние ускорихме инерцията си и лидерството в индустрията през цялата 2019 г.“.
Криптовалутата рипъл се повиши в петък с над 3% на фона на новините за финансиране на Ripple. Рано тази сутрин рипълът се търгува при нива от около 18.5 цента за брой.
Ripple предоставя значителна част от приходите си от продажба на дяловете си в XRP. Според индустриалния блок The Block, Ripple е продала криптовалутата на стойност 260 милиона долара през последната година. Другият голям дял от приходите на компанията идва от сделки с банки и финансови институции, които използват неговата блокчейн технология за парични преводи.
Ripple казва, че сега има над 300 клиенти на финансови услуги в световен мащаб. Фирмата е подписала партньорски сделки с гиганти в бранша, вариращи от Santander до American Express.
Дигиталните валути попаднаха в заглавията тази година след брутална разпродажба на тези активи през 2018-та година. Големи компании, сред които Facebook и J. P. Morgan, действаха с цел навлизане в сектора. По-специално Facebook привлече вниманието както на инвеститорите, така и на регулаторите, след като публикува предложения за амбициозния си проект за криптовалута „Везни“.
Още по темата:
Ето защо биткойнът продължава да поскъпва
Моментът за биткойн - сега, или никога