Финансовите пазари бяха подложени на масирана волатилност в сряда, след като Иран осъществи отмъстителни удари срещу САЩ, във връзка с убийството на един от най-добрите му военни командири. Това накара инвеститорите да преоценят геополитическите рискове за своите портфейли и доведе до известно отстъпване на щатските индекси от рекордните им нива. Въпреки това обаче, последните остават на по-малко от процент от исторически най-високите си стойности.
Ключово за дългосрочните перспективи е дали ударите от едната и другата страна ще доведат до по-задълбочен и продължителен военен конфликт и трайна промяна в цените на акциите, петрола, златото и облигациите.
Участниците на пазара са използвали различни подходи да отиграят ситуацията между САЩ и Иран - от краткосрочни залози за хеджиране до преминаване към страничните линии на пазара.
Рисковите активи се сринаха и инвеститорите се насочиха към традиционните убежища, за които се приемат благородните метали, при убийството на иранския генерал Касем Солеймани, като подобен модел на поведение бе предприет и вчера след ответните удари от страна на Техеран.
Ето някои коментари от участници на пазара след иранските удари в сряда сутринта:
Симулиращо напрежение„Смятаме, че през по-голямата част от годината ще кипи напрежение зад кулисите“, според Патрик Армстронг, главен инвестиционен директор на LLP Plurimi Wealth, във връзка с напрежението между САЩ и Иран. „Не смятаме, че в момента ще има голяма ескалация - просто защото ако Иран ескалира, политиката на САЩ ще се обърне към промяна на режима“, каза той. „Това ще бъде крехко примирие, но ще видим момент на успокоение за пазара, когато стане ясно, че нещата няма да се влошат".
„Аз съм неохотен бик, предполагам - заради политиката от централните банки“, каза още Армстронг. „Мисля, че пътят на най-малко съпротивление на акциите е да се повишават".
Не забравяйте политиката на централните банки"Да, това е стъпка нагоре в напрежението", според Виктор Швец, ръководител на азиатската стратегия в Macquarie Commodities and Global Markets, звено на най-голямата инвестиционна банка в Австралия, във връзка с последния ход на Иран. „Но подобни стъпки нагоре и надолу ще продължат. Колко това трябва да се отрази на пазарите на акции е друг въпрос."
„Моето мнение е просто: централните банки заливат системата с ликвидност. Докато това е така, инвеститорите в акции са напълно готови да очакват, че централните банки ще решат икономически проблеми, а политиката ще оправи геополитическите проблеми - и затова пазарите на акции остават доста устойчиви."
Пазарите не бяха подготвени„Ключовият момент е, че пазарът не беше настроен за лоши новини от какъвто и да е вид преди този взрив", каза Дъг Рамзи, главен инвестиционен директор на Leuthold Group. „Пазарът трябваше да реагира зле на всичко по-малко от най-добрите новини за икономиката, търговската война и дори геополитическото напрежение.“, допълни още експертът.
„Ние сме разположени точно в средата на нашия нормален диапазон от 30-70% в акции в нашите тактически фондове. И не планираме да купуваме повече при корекция създадена от тази ескалация. По-скоро ще сме склонни да продаваме при потенциален ръст на пазара през първото тримесечие“, каза още специалистът.
Заемете хеждиращи позиции„Правим много повече хеджиране, за да намалим рисковете в портфейлите си“, казва Джаксън Вонг, директор за управление на активи в Amber Hill Capital Ltd. „Основното нещо, което бихме направили, е да купуваме повече деривати, свързани с някои ETF-и и индекси за хеджиране, срещу по-нататъшни спадове на общия пазар.“
„Без съмнение акциите, свързани със злато и нефт, ще се справят по-добре в краткосрочен план, но бих бил предпазлив да ги преследвам, тъй като ситуацията може да се промени бързо и все още не съм притеснен от това“, каза Вонг.
Купете американски акции„Все още бих купувал американски акции“, казва Стефан Хофер, главен инвестиционен стратег в LGT Bank Asia. „Не бих искал да бъда твърде смел в този момент. Но искам да кажа, че мислим за потребителя в САЩ, докладът за пазара на труда, който ще излезе в края на тази седмица, вероятно ще бъде доста приличен. Ръстът на заплатите е силен, печалбите ще се подобряват през първото тримесечие."
„Ако можем просто да оставим настрана целия проблем с политическия риск, в крайна сметка щатският пазар остава добър избор”, каза Хофер.
Търговската война„Иран замени търговската война като най-големият риск за пазарите. Началото на 2020 г. бе ознаменувано от ескалирането на напрежението в Близкия изток и инвеститорите ще преразпределят своите портфейли, за да отразят това“, каза Шейн Оливър, ръководител на инвестиционната стратегия AMP Capital в Сидни. Йената може да се засили до 105 за долар, но това ще изисква "сериозно засилване" на напрежението, за да се тества това ниво", каза той.
Изчакай и виж„Не очаквам да коригирам позициите си в китайски акции", каза Реймънд Чен, портфейлен мениджър в Keywise Capital Management (HK) Ltd. „Това е краткосрочно събитие на фона на тенденцията за икономическо възстановяване“, макар че „това е възможно че може да има несъгласие от двете страни “, каза той, като се позова на САЩ и Иран. „Ще изчакам и ще видя как нещата се развиват първо.“
Ограничен ръст на петрола„Вероятността от необратима спирала в откровена война остава малка“, според Том Холанд от Gavekal Research. „В резултат на това остава вероятно, че премията за геополитически риск, която се залага в момента на финансовите пазари, ще намалее в близко бъдеще и че дори при по-нататъшни моментни ескалации, петролът ще остане ограничен под 70 долара за барел за щатския суров петрол и под 75 долара за барел брент", каза още Холанд.
Още по темата:
Тръмп: Всичко е наред след атаката на Иран
Как би се отразила на Европа глобална криза свързана с Иран?