Водещите световни борсови индекси са при нови рекорди, въпреки геополитическото напрежение в световен мащаб. Щатският президент Доналд Тръмп работи на два фронта - от една страна е сблъсъкът му с Иран, а от друга - търговския конфликт с Китай. Тези фактори обаче, не са достатъчно силни, за да спрат ръстът на борсите.
Не на Тръмп обаче, трябва да благодарят инвеститорите, докарали си 29% през изминалата година, от една проста инвестиция в широкия щатски индекс S&P 500. Въпреки всички опасения, че централните банки са без боеприпаси, за борба със следващата рецесия, по-разхлабената парична политика през последната година предостави жизненоважна мрежа за безопасност, която даде възможност на акциите да скочат и заличи страховете от рецесия. С настъпването на 2020 г. очаквайте повече облекчение.
Годината е само във втората си седмица и вече имаме някакви индикации за това как ще се развият нещата. В "минутите на Фед", публикувани в петък, Федералният резерв остави малко съмнение, че политиците са по-склонни да намалят, отколкото да повишат ставките през следващите няколко месеца: Инфлацията все още е твърде ниска, смятат политиците.
Два дни по-рано Китайската народна банка намали задължителните минимални резерви, а губернаторът на банката на Корея Ли Ю-юл прогнозира още една година на слаб ръст на икономиката, докато брутният вътрешен продукт на Сингапур за 2019 г. нараства с най-бавни темпове от десетилетие, съобщи правителството в четвъртък.
Миналата година централните банки предоставиха достатъчно облекчение, за да поставят началото на фаза на растеж за пазарите. Намаляването на лихвите от Фед, подновеното количествено облекчаване от страна на Европейската централна банка и намаленията на резервите от китайската централна банка, помогнаха на инвеститорите да преразгледат забавящия се глобален растеж и разяждащото влияние на търговските войни. S&P 500 се покачи с 29% за годината, най-много след 2013 година.
Действието на китайската централна банка миналата седмица показа, че втората по големина икономика в света е изправена пред значителни предизвикателства през следващата година.
Китай се опитва да намали разходите за заеми за компаниите и да компенсира кризата на ликвидността, изостряща се от нарастването на продажбите на дългове на местните власти и търсенето на пари. Докато фабричната активност се е увеличила два месеца, разрастването е анемично и следва шестмесечно свиване.
Щатската икономика също проявява признаци на забавяне. Предвижда се растежът да спадне до 1.8% през 2020 г., според икономисти, анкетирани от Bloomberg, спрямо 2.3% през миналата година и 2.9% през 2018 г. Производството се е свило за пет поредни месеци, измерено от ISM.
Добрите новини са, че потребителското търсене в най-голямата световна икономика все още е стабилно, подкрепяно от най-ниската безработица от над 50 години насам. Празничните покупки доказаха това, като бяха рекордни.
Но доверието спадна за четвърти път за пет месеца през декември; очакванията за работни места и доходи се понижиха.
На конференция през уикенда бившият председател на Фед Джанет Йелън изрази опасения относно бъдещето развитие на САЩ, като заяви, че застаряващото население и ниската производителност ще ограничат растежа. Бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги се оплака, че строгата фискална политика задържа региона. И тъкмо когато глобалната икономика изглежда достига напред, американската авиация, която уби висш ирански генерал, заплашва да разруши доверието.
Още по темата:
Няколко дивидентни акции за купуване за 2020 година
Каква е вероятността за корекция на щатските индекси?