Страхотният старт на паладия през годината бледнее в сравнение с по-малко известния, но много по-скъп сестрински метал - родий.
Родият - използван главно в автокатализаторите и пет пъти по-скъп от златото - скочи с 32% вече този месец, доближавайки се до най-високото си ниво от 2008 г. насам. Все повече стават експертите, които смятат, че ще видим нов рекорд за този рядък метал.
Родият поскъпна 12 пъти за последните четири години, което значително надминава всички основни стоки, а причината бе нарастващото търсене на автомобилния сектор. Подобно на паладия, металът се добива като страничен продукт от добиването на платина и никел, но той е много по-малка чат от пазара и затова подлежи на големи ценови движения при промяна на търсенето или предлагането.
„Родият е обект на луда волатилност“, заяви Антон Берлин, ръководител на анализа и развитието на пазара в руския MMC Norilsk Nickel PJSC, който добива около 10% от целия родий. Доставките са ограничени и спекулантите засилиха закупуването на метал, след като големите индустриални потребители осигуриха обеми в края на миналата година, каза той.
Скок на ценитеВ петък родият поскъпна до нива от 7 975 долара за унция, според данни на Johnson Matthey Plc. Печалбата от този месец също дойде, след като инвеститорите се обърнаха към благородните метали, търсейки убежище от напрежението в Близкия Изток и изтласквайки паладия с около 9% нагоре.
„Основният двигател в началото на януари беше физическото търсене от Азия, което може да бъде свързано и с автомобилната търговия“, казва Андреас Даниел, търговец на рафинериращата компания Heraeus Holding GmbH. „Купуването предизвика повече покупки и на нерегулиран пазар ефектът беше масов, като подобно ценово движение се наблюдава само на около 10 години.“
Въпреки че е възможно известно връщане на цената в края на годината, родият може да достигне рекордно ниво от 10 000 долара за унция, достигнато през 2008-ма година според Афшин Набави, ръководител на търговията с метали на MKS PAMP Group в Швейцария. Все пак тези високи цени преди десетилетие подтикнаха производителите на автокатализатори да преминат към платина и паладий, които също се използват за намаляване на емисиите.
Малък пазар
Много по-трудно е да инвестираш в родий, отколкото в други благородни метали. Металът не се търгува на борсите, пазарът на барове или монети е мъничък в сравнение със златото или среброто и повечето сделки са между доставчици и промишлени потребители. Глобалното производство е равно на малко повече от 10 процента от продукцията на платина или паладий.
Ръст на добива
По-високите цени на родия носят добри новини за производителите в Южна Африка, които представляват повече от 80% от световното производство. Печалбите от метали от групата на платината и слаб ранд помогнаха на индекса на акциите на добиващите компании в страната да се утрои през последната година, достигайки най-високо ниво от 2011 г. насам.
Но доминирането на Южна Африка означава също, че производствените рискове са надвиснали над пазара. Недостигът на електроенергия миналата година временно прекъсна някои минни операции и през последните години имаше дълги стачки на миньорите, които настояват за по-високо заплащане.
Още по темата:
Това ли ще е арбитража на следващите две години?
Ето защо паладият продължава да поскъпва