Скъпият пазар не е причина да очаквате понижение на пазарите. Това припомнят анализатори, като дават за пример и една графика, която можете да видите по-долу. През изминалата година индексът S&P 500 се повиши с извънредните 29%, което доведе до съществено повишение на едно от най-следените финансови съотношения - съотношението цена-печалба.
Според данни на FactSet, бъдещото съотношение цена-печалба, на база на прогнозираните за следващите 12 месеца печалби за широкия индекс S&P 500 е 18.4, което е далеч над средното такова от 16.7 за последните пет години и средното за последните десет години от 14.9.
Възможно е високото съотношение цена-печалба, да прави някои инвеститори нервни, в среда на рекордни стойности за щатските индекси.
Историята обаче сочи, че това само по себе си не бива да ги притеснява. Дори напротив, поне що се отнася за възвръщаемостта на пазара през следващите 12 месеца!
"Съотношението цена-печалба за S&P 500 се повиши с над 4 пъти през изминалата година", коментира стратегът от UBS Кейт Паркър, в писмо към клиентите на банката. "Интересно е, че открихме тенденция, когато това съотношение се повишава с повече от 1.5х в рамките на една година, индексът S&P 500 да носи възвръщаемост средно от около 15%, като има само три случая на негативна доходност в историята", коментира още експертът.
"Тоест, историята сочи, че голямото повишение в съотношението цена-печалба, не означава задължително предстояща лоша възвръщаемост в следващата година", допълва още Паркър.
Скъпите пазари, могат да продължат да стават скъпи. От UBS смятат обаче, че фактори като печалба и ръст, могат да стават много по-важни. И поради тези фактори анализаторите на банката очакват индексът на сините чипове да приключи настоящата година при ниво от 3 000 пункта. За сравнение, в момента индексът се търгува при рекордни нива от 3 278 пункта.
Прогнозата на банката, въпреки че от там казват, че пазарът може да продължи да се повишава, сочи колко сложно може да е инвестирането на финансовите пазари.
Посланието обаче е ясно. Въпреки, че щатските индекси са се повишили значително, финансовите съотношения са високи и в момента наблюдаваме най-дългия бичи пазар, това не означава, че предстои понижение за индексите. "Бичите пазари" не умират от старост!
И все пак инвеститорите трябва да са много внимателни!
Инвеститорите трябва да имат "едно наум", защото щатските пазари са по-надценени днес, отколкото в почти всеки друг пик на бичите пазари от миналия век.
Фондовият пазар беше толкова надценен на върха през септември 2018 г. и въпреки лекото подобрение той остава по-надценен, отколкото е бил при почти всички върхове през последните 100 години.
Сравняване на върховете с върховете
Инвеститорите трябва да се фокусират върху сравнението с миналите пазарни върхове, за да отговорят на онези бичи финансови съветници, които твърдят, че тези върхове са подходяща основа за сравнение. Те изтъкват, че едва ли е изненадващо, че след силното повишение от дъното през март на 2009-та година, текущата му оценка е по-висока от средната в историята. Но това не означава задължително, че текущите оценки са по-високи, отколкото при предишните пазарни върхове.
"Стигнах до заключението, че пазарът е скъп, след като се съсредоточих върху върховете на пазара на 36 бичи пазара от 1900 г. в календара на пазара на биковете, поддържан от Ned Davis Research. За всеки от тези върхове изчислих (доколкото са налични данни) стойностите на шест различни мерки за оценка. В допълнение към съотношението P/E се съсредоточих върху циклично коригираното съотношение P/E (или CAPE), въведено от Робърт Шилер от Йейлския университет; съотношенията цена счетоводна стойност и цена към продажби; дивидентната доходност и коефициента на заместване Q (изчислява се чрез разделяне на пазарната стойност на заместващата стойност на активите)." коментира Марк Хълбърт от финансовото издание MarketWatch.
Друг начин, по който биковете се опитват да се измъкнат под тежестта на очевидната надценка на пазара, е да се аргументира, че това е оправдано от ниските лихви днес.
Нищо от това не означава, че акциите са на път да започнат сериозен мечи пазар. Оценките са прословут лош предизвестник за краткосрочната посока на фондовата борса, както е илюстрирано нагледно от възхода през последните няколко години на фона на постоянната надценка.
Но това, че пазарът досега се съпротивляваше на гравитационното дърпане на тази надценка, не означава, че ще може да се съпротивлява завинаги. Да се твърди, че ще продължим нагоре, е да се твърди, че старите правила не се прилагат, че този път е различно. Последният път, когато тези аргументи бяха широко разпространени, беше точно на върха на интернет балона в началото на 2000 г. Знаете какво последва.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Ще продължи ли ръстът на щатските индекси през 2020-та година?
Възможна е корекция за щатските индекси с между 10 и 20%
Достигнаха ли щатските индекси до връх?