Няма съмнение, че изкуственият интелект (AI) трябва да бъде регулиран. Това заяви изпълнителният директор на Google Сундар Пичай, цитиран от TechCrunch.
"Deepfakes и технологиите за лицево разпознаване като най-важните проблеми, свързани с изкуствения интелект", посочи Пичай на конференция, проведена в Брюксел преди очакваното през следващия месец разкриване на плановете на Европейската комисия за регулиране на изкуствения интелект.
"Deepfakes" представляват видео или аудиоклипове, които са манипулирани с помощта на изкуствен интелект и които потенциално биха могли да бъдат създадени от всеки индивид, заявявайки каквото и да било при всякакви условия.
"Всички страни, участващи в AI, трябва да се уверят, че технологията е използвана за добро и e достъпна за всички", заяви още Пичай.
Той отбеляза, че Google е пуснал отворен набор от данни, за да помогне на изследователската общност да изгради по-добри инструменти за откриване на подобни "Deepfakes".
Най-популярната интернет търсачка в света заяви през миналия месец, че нейната облачна услуга - Google Cloud не предлага интерфейси за приложно програмиране за лицево разпознаване с общо предназначение, докато не се установява политически и технически предпазни мерки.
ЕК предприема по-строга линия в областта на изкуствения интелект, отколкото Съединените щати, опитвайки се да засилили съществуващите регулации относно неприкосновеността на личния живот и правата на личните данни, според документ от 18 страници, цитиран от "Ройтерс".
Част от предложението на Европейската комисия включва мораториум до пет години върху използването на технология за разпознаване на лица в обществени зони, за да се даде време на ЕС да изработи как да се предотвратяват злоупотреби, посочва документът.
Сундар Пичай похвали Общият регламент на ЕС за защита на данните (GDPR) като добра отправна точка за регулиране и на изкуствения интелект. Той също така отбеляза, че бъдещите търговски споразумения трябва да включват и технологии, тъй като Пичай смята, че Китай ще се превърне в основен разработчик на изкуствен интелект.
47-годишният Сундар Пичай, който има 15 години стаж в Google зад гърба си, се превърна в популярна личност, докато ръководеше работата по разработването на браузъра Chrome. По-късно той оглави и работата по инженеринга на продукти за всички останали услуги на Google в продължение на една година, преди да си спечели титлата на изпълнителен директор.
Още по темата:
Какво е бъдещето на FAANG компаниите?
Станаха ли привлекателни FAANG компаниите след срива
5G революцията е вече тук!