Изглежда, че Федералният резерв ще разочарова финансовите пазари в даден момент тази година, но може би няма да е през тази седмица според пазарни наблюдатели.
От началото на 2019 г. Фед последователно се движи в благоприятна за пазара посока. Централната банка намали лихвения процент три пъти от юли и започна да разширява баланса си през октомври при темповете от 60 милиарда долара на месец със закупуване на ценни книжа. Той също е отпуснал милиарди долари на краткосрочния паричен пазар.
В резултат на действията на резерва, акциите поскъпнаха, кредитните спредове се затегнаха още повече и доларът спадна, като всички облекчиха финансовите условия.
"Но тъй като оценките са по-високи, позитивните настроения и фундамънтът все още са "крехки", а политиката на Фед сега носи голямо натоварване", заяви Андрю Шийтс, главен стратег за смесени активи в Morgan Stanley.
Експертите на Morgan Stanley смятат, че Федералният резерв ще реши да прекрати своите 60 милиарда долара месечни покупки на ценни книжа в края на април и да започне да да намалява баланса си. На негово място те очакват по-малко от 15 милиарда долара месечни покупки през кривата на Министерството на финансите, посочва Шийтс.
Марк Кабана от Bank of America Global Research смята, че покупките на хазната ще продължат до юни, но може да бъдат намалени. Според него заемането на репо-пазара ще приключи през май.
"Такива промени в политиката могат да разрушат борсата", казва Даян Суонк, главен икономист в Grant Thornton.
„Много участници на финансовите пазари вярват, че ликвидността, предоставена от Фед, е помогнала да се повишат цените на акциите над и извън това, което може да доведе до намаляване на лихвите; всеки ход за спиране на този растеж може да доведе до загуба в инерцията за цените на акциите“, каза Суонк.
Председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че разширяването на баланса не е форма на количествено облекчаване, а цели стимулиране на икономиката чрез намаляване на дългосрочните лихвени проценти. Но много коментатори го приемат именно като подобна програма. И дори президентът на федерацията в Далас Робърт Каплан смята, че покупките имат „QE подобни ефекти“.
Служителите на ФЕД ще се срещнат във вторник и сряда тази седмица, за да обсъдят баланса, кредитирането на паричния пазар и подходящото ниво на краткосрочните лихви.
„Необходима е по-ясна комуникация, за да се успокоят инвеститорите, че прекратяването на стимулите няма да спре ръста на рисковите активи. Фед има за цел да навлезе през пролетта с достатъчно резерви и не вижда покупките на ДЦК като ключов фактор за повишаване на рисковите активи“, казва Елън Зентнер, главен икономист в Morgan Stanley.
Икономистите не очакват промяна в политиката за баланса по време на заседанието тази седмица. Но може да има една малка стъпка, която може да тества връзката на Фед и пазара.
Очаква се Фед да извърши техническо увеличение на лихвите, които плаща за надвишаването на резервите, повишавайки този процент IOER с 5 базисни пункта до 1.6%. Заемите от Фед са намалили процента по-ниско. Икономистите ще следят дали има някаква реакция на пазара.
Майк Фероли, водещ наблюдател на Фед в JP Morgan Chase, смята, че ще има минимален отговор на този ход.
"Пазарите и обществеността изглежда са разбрали, че тези технически корекции не представляват промяна в позицията на паричната политика и очакваме това да продължи да бъде така", каза Фероли в бележка към клиентите.
От друга страна, Дерек Холт, ръководител на икономическите пазарни пазари в Scotiabank, вижда известни притеснения на пазара към предстоящото заседание на резерва.
Стивън Стенли, главен икономист в Amhert Pierpont, смята, че всяко увеличение на ставката на IOER „би било преждевременно и недобросъвестно.“ Той иска вместо това Федералният съвет да повиши лихвения процент по заемите си на паричния пазар.
Извън баланса икономистите очакват сравнително тиха среща на Фед.
В своите изказвания централните банкери са сигнализирали, че вероятно процентът на референтния процент ще остане в рамките на 1.5% -1.75% в близко бъдеще. Те говорят за икономика и политика за лихвени проценти, определяйки и двете, че са „на добро място“.
Длъжностните лица също често говориха за необходимостта от съществена промяна в перспективите, за да накарат Фед да се движи в една от двете посоки. От последната среща на резерва в средата на декември няма много икономически данни и нищо, което поставя под съмнение прогнозата на Фед за скромно забавяне през тази година. Въпреки че някои рискове от понижение са намалели, ниската инфлация гарантира позицията на приспособимата политика, смятат пазарни наблюдатели.
Не очаквайте и фойерверки от пресконференцията.
„Председателят Пауъл предприе много по-внимателен подход към своите пресконференции през последните месеци и не очакваме да излязат много новини от това събитие“, каза Фероли от JP Morgan.
Още по темата:
Фед е в изчаквателна позиция
Фед понижава лихвите, но това може да не продължи дълго
Защо силният щатски долар е препятствие за глобалния растеж?