Фючърсите на златото се покачиха до повече от двуседмичен връх в петък, следствие на опасенията за разпространение на смъртоносния коронавирус в Китай. Според докладите най-новите актуализации на данните във връзка с вируса накараха инвеститорите да изключват настроенията си за риск и да се насочват към "по-сигурни" активи.
В петък целият пазар премина към настроения за изключване на риска, след като американските центрове за контрол и превенция на заболяванията потвърдиха втори случай на коронавирус в САЩ.
В петък златото с доставка през април поскъпна с 11.7 долара, или 0.85% до ниво от 1 578.20 долара за унция.
Съдействие за повишението в цената на златото оказа и спадът в доходността на 10-годишните американски облигации, които поевтиняха до двуседмичен минимум.
Печалбите на златото обаче най-вероятно са ограничени от поскъпването на щатския долар спрямо кошницата от основни валути.
До покачването на цените в петък търсенето на физическо злато беше потиснато в големите центрове в Азия заради лунните новогодишни празници, като нарастват опасенията, че коронавирусът в Китай може допълнително да намали активността.
Федералният резерв провежда първото си заседание през годината тази седмица и ще реши в сряда относно лихвените проценти. Инвеститорите очакват лихвите да бъдат запазени без промяна и сигнали, че това състояние ще продължи още известно време през тази година.
Решенията на Фед вероятно няма да изненадат инвеститорите, тъй като редица експерти от Централната банка в САЩ стигнаха до същите заключения.
В проучване от 20-ти до 23-ти януари на 12 водещи финансови и икономически експерти 100 процента от анкетираните очакват, че FOMC ще остави разходите за заеми без промяна, когато приключат двудневното си решение за лихвата във Вашингтон в сряда. Според Bankrate.com „експертите отчитат ниво на доверие от 97 процента.“
Освен това, Ричард Муди, главен икономист в Регионалната финансова корпорация, заяви: „Като се имат предвид перспективите за растеж и инфлация, няма основание за допълнително парично облекчаване в този момент.“
Ако политиците на Фед направят това, което се очаква от тях, това означава, че процентът на Федералните лихви ще бъде в целевия диапазон между 1.5% и 1.75%.
Очаква се Фед също да бъде много ясен в своите съобщения, че е доволен от поддържането на статуквото за продължителен период от време. В съответствие с тази тема от политиците се очаква да сигнализират, че процентите „вероятно ще останат подходящи“ на сегашното им ниво, стига икономиката да не се промени съществено. Експертите смятат, че фразата ще се появи както в пресконференцията след срещата, така и в изявлението на Пауъл, както през декември.
Тъй като вероятно ФЕД няма да предложи никакви изненади, тази седмица фокусът ще остане върху икономическото въздействие на коронавируса.
По-късно през седмицата Световната здравна организация (СЗО) може да предизвика друга променлива реакция от страна на търговците, ако обяви опасната респираторна болест за глобална опасност за здравето.
Д-р Тедрос Адханом Гебрейес, генералният директор на СЗО, ще замине за Пекин, Китай, за да се срещне с правителствени и здравни служители относно коронавируса в Ухан.
Вирусът е идентифициран в Япония, Южна Корея, Тайван, Тайланд, Виетнам, Сингапур, Непал, Франция, Австралия и САЩ и досега е заразил 2116 души, като е убил 56, по-голямата част от които са в Ухан, Китай.
Още по темата:
Подходящ ли е моментът за закупуване на злато?
Смел залог, че златото може да поскъпне до 4000 долара