Някои стратези казват, че фондовата борса може да коригира между 5% и 10%, в резултат на избухването на новия коронавирус в Китай. Понижението обаче, е много вероятно да се ограничи от потенциалната среща на Фед, която стартира днес и продължава до сряда.
Лесните политики на Федералния резерв и други централни банки вече осигуряват обрат, който може да намали въздействието на коронавируса върху финансовите пазари, смятат пазарни наблюдатели.
Други експерти не очакват спадът да е толкова дълбок за американските акции, които бяха при рекордни стойности през седмицата до 20-ти януари.
„Не мисля, че ще видим 5% или 10% корекция. Нямаме достатъчно информация дали става въпрос за пандемия, или за ограничена зараза?“, Каза Джоузеф Куилан, ръководител на пазарната стратегия на CIO за Merrill и частното звено за банкиране на Bank of America.
„Успява ли Китай да задържи разпространението на вируса? Мисля, че ще се получи, или е зараза, и наистина удря световната икономика и щке я понижи? Смятам, че това е първото. Те ще действат много агресивно, за да компенсират всеки удар към растежа, който виждат през Q1. Не променяме нищо или правим нещо драматично в портфолиото.", коментира още Куилан.
S&P 500 е спаднал с 2.6% през петте сесии до понеделник. И вече е на отрицателна територия за годината. Доходността на облигациите, която се движи в противоположна посока на цената, рязко спадна, тъй като инвеститорите търсеха безопасност. Лихвите по десетгодишните облигации достигнаха 1.6% в понеделник.
Фючърсите сочат отскок във вторник, като тези на Dow се търгуват с над 100 пункта нагоре.
„Прекаляват с очакването за по-слаб от очакваното растеж. Светът отразява новите тенденции. Имаме 64 централни банки, които намаляват лихвите ”, каза Куинлан.
Започна срещата на Фед
Фед намали ставки за трети и последен път през октомври, преди да премине към кулоарите. Освен това тя купува държавни ценни книжа за разширяване на баланса си.
Лори Калвасина, ръководител на стратегията за акции на САЩ в RBC, заяви, че очаква отстъпление за индексите и освен коронавируса, пазарът започва да се изнервя от президентските избори в САЩ.
„Дълго време се опитвам да предупреждавам инвеститорите. Моето мнение е, че оценките са разширени и са узрели за корекция“, каза тя. „Винаги е загадка с тези неща какви ще са катализаторите. Интересен е казусът с вируса в Китай."
Инвеститорите изглежда са малко по-малко сигурни, отколкото преди, че президентът Доналд Тръмп ще спечели преизбирането с напредването на процедурата по импийчмънт, но те са най-притеснени, че демократичният кандидат може да бъде Сандърс, който се разглежда като негативен за борсата.
„Те мислеха, че ще бъде Тръмп или ще получите пазарен приятелски демократ като номинация“, каза Калвашина. „Всичко това е в контекста на историческото позициониране и изключително високите оценки. До известна степен може би вирусът е само сламата, която е счупила гърба на камилата. Или може би са изборите. Не оспорвам вируса, който носи по-голямата част от отговорността тук, но мисля, че в него има ядро, което е свързано с изборите."
Калвашина каза, че очаква скорошното понижение на акциите в здравеопазването да е свързано с покачването на рейтинга на Сандърс, който подкрепя Medicare за всички.
Секторът на здравеопазването в сферата на научните изследвания спадна с 0.7% в понеделник. Ново проучване на New York Times / Siena College показа, че Сандърс командва 25% от гласовете в Айова, с шест точки от октомври и пред останалите кандидати.
Онлайн пазар на залагания PredictIt показва шансовете на Сандърс да спечели демократичната номинация при ниво от 39%, 3 точки над Джо Байдън.
Възможност за купуване?
„Мисля, че пазарите се страхуват, ако Бърни Сандърс или Елизабет Уорън спечелят номинацията. Техните политики не са пазарни”, казва Ед Кион, главен пазарен стратег в QMA.
Що се отнася до влиянието на вируса върху акциите, това може да се превърне в възможност за купуване, каза той. „Но е твърде рано да се каже, докато не получим повече информация. Отчасти, всеки път, когато имате голям ход нагоре, почти всичко може да послужи като катализатор, за да предизвика отдръпване“, каза Кион. „Ако не беше това, щеше да е нещо друго. Не е нездравословен бичият пазар да прави пауза от време на време."
Рик Рийдър от BlackRock заяви, че рязкото спадане на лихвите по щатските държавни облигации е резултат от страховете за вируса, но изборите също могат да бъдат фактор. Що се отнася до акциите, той очаква само едноцифрен спад при потенциална корекция.
„Виждам индекса с три до пет процента надолу през следващите няколко седмици до месец. Трудно ми е да предвиждам повече от това “, каза Рийдър.
Уолстрийт сравнява текущия вирус с избухването на SARS през 2002/2003 г., който удари акции, но само за кратко време.
Анализаторите предупреждават обаче, че има и други фактори, които са в сила през последните 17 години. Китайската икономика се опитва да се възстанови и през 2003 г. тя бързо нараства. Има и много повече мобилност сред китайските граждани, които пътуват повече вътре и извън страната и биха могли по-лесно да разпространят вируса.
Изглежда, че вирусът е започнал в Ухан. Китай е спрял транспорта и е блокирал повече от 50 милиона души. Плюс това удължи празника за новата година.
Малко са случаите в други страни, включително в САЩ, Япония, Тайланд, Малайзия, Сингапур, Канада, Южна Корея, Тайван, Австралия и Виетнам.
Анализаторите също така отбелязват, че има внезапен скок на дела, които биха могли да разтревожат инвеститорите, и ако започнат да има голям брой случаи, открити извън Китай, това също може да разклати пазара.
Вирусът на SARS засегна китайската икономика, но ударът беше временен и след няколко тримесечия, общото въздействие беше половин процент върху БВП.
Още по темата:
Искате да скъсявате щатските индекси?
Каква е вероятността за корекция на щатските индекси?
Това са най-печелившите и губещите сред щатските индекси