Глобалното търсене на злато се понижава през последните три месеца на миналата година, тъй като продажбите на златни бижута, кюлчета и монети са намалели съвкупно с търсенето от централните банки и финансовите инвеститори според изнесен вчера доклад.
Централните банки и инвеститорите бяха големи купувачи на "жълтия метал" по-рано през 2019-та година, в резултат на нарасналото геополитическо напрежение и търговската война между САЩ и Китай.
Силните покупки през изминалата година съдействаха за повишението в цената на златото от 18% през 2019-та година до най-високото му ниво от 2013-та насам.
Златото често се разглежда от инвеститорите като сигурна инвестиция по време на политическа и икономическа несигурност и става по-популярно, когато лихвите падат, както стана миналата година.
По-високите цени обаче накараха някои купувачи - особено потребителите на дребно в най-големите пазари като Китай и Индия - да намалят своите покупки, сочат данните на Refinitiv. Общото физическо търсене на злато през октомври-декември е 1 033 тона, което е с 9% по-малко от същия период на 2018 г., се казва в съобщението.
Изработката на златни бижута е намаляла с 9% на годишна база през четвъртото тримесечие до 509 тона, покупките на дребно на барове и монети са намалели със 7% до 297 тона, а закупуваното количество от централните банки е с 18% по-ниско при 132 тона според доклада.
Индексните фондове, инвестиращи в злато, които Refinitiv GFMS не класифицира като физическо търсене - са добавили 35 тона към запасите си, в сравнение със 110 добавени тона през октомври-декември 2018 г.
От другата страна на пазара предлагането се е понижило с 2% на годишна база през четвъртото тримесечие до 1 185 тона, става ясно от доклада.
„Докато търсенето от ключови азиатски пазари вероятно ще остане слабо през тази година, продължаващите покупки на централната банка и подновеният интерес на инвеститорите ще дават подкрепа за по-високи цени на златото“, коментират анализаторите на GFMS Refinitiv.
„Следователно очакваме златото да достигне средно 1558 долара/унция през 2020 г., като по-късно през годината има възможност да се тества и да надхвърли 1700 долара за унция.“
Още по темата:
Златото върви към най-голямата си седмична загуба от две години
Китай добавя 100 тона към резервите си
Време е да се продава злато - но за сребро!