Едва ли е имало по-голям бик на фондовата борса от Томас Лий, ръководителят на консултантската компания Fundstrat Global Advisors, който има една от най-високите цели за широкия щатски индекс S&P 500 в края на годината на Уолстрийт - 3 450 пункта.
Но Лий тази седмица беше притеснен от връщането на фондовите борси, поради опасенията, включително за разпространяването на коронавирус и проблемите при гигантския производител на самолети Boeing.
Търговията в сряда му даде още една причина да се притесни. В бележка към клиентите той посочи, че докато американските акции приключиха по-високо, спредовете по облигации с висока доходност се разшириха.
„Сред петте основни принципа на портфейлната стратегия е че близо до върха облигациите водят акциите. Следователно липсата на високодоходни последващи предложения предполага, че печалбите от акции не са подкрепени от по-широко рали на рискови активи“, каза той.
И докато бичият пазар не е "умрял" според Лий, напълно е възможно да станем свидетели на една "здравословна корекция", според него. Той смята, че пазарът през 2020 г. ще изглежда като 2010 г. - спад в началото на годината, последван от по-силен ръст към края, благодарение на възстановяването на печалбите на акция и динамичната позиция на Фед по отношение на лихвите.
Докато Лий каза, че не съветва към никаква краткосрочна търговия, той поясни - „ние оставаме бичи и стабилни купувачи на акции“.
Пазарният фокус все още беше в голяма степен върху коронавируса, тъй като Китай отчете 170 смъртни случая, а Индия и Филипините съобщават за първите си случаи. Коронавирусът заразява повече хора в Китай, отколкото при избухването на тежкия остър респираторен синдром през 2002-2003 г.
Междувременно, акциите на Tesla сочат към отваряне силно на положителна територия - с над 8%, след добрите резултати на компанията вчера. Акциите на най-големият производител на софтуер - Microsoft също се очаква да отворят на позитивна територия, докато силни загуби отчитат книжата на най-голямата социална мрежа в света - Facebook.
Около 47 компонента на S&P 500 отчитат резултати днес, като DuPont разочарова инвеститорите с перспективите си за 2020 г.
Американският БВП нарасна с 2,1% през четвъртото тримесечие, данни, подчертаващи очакванията за стабилен, но не особено вдъхновяващия растеж в бъдеще.
Междувременно фючърсите на американските акции рязко паднаха, въпреки продължаващите добри резултати от ключови щатски компании.
Доходността по тримесечните щатски облигации за кратко се повиши над тази по 10-годишните, което отново напомни на инвеститорите за отрицателната лихвена крива и потенциални проблеми за икономиката и пазарите в бъдеще.
Британската лира се повиши, след като Банката на Англия реши да запази лихвените нива непроменени с вот от 7 до 2. Някои търговци и икономисти смятаха, че централната банка на страната може да посегне към понижение.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещите за пазарите
Експерт: Едва ли ще видим корекция по-голяма от 10% за щатските индекси
Как страховете от коронавируса влияят на пазарите?