Amazon (AMZN) изнесе по-добри от очакваните резултати за четвъртото тримесечие и акциите на компанията поскъпнаха с близо 10% по време на извънборсовата търговия.
Ето някои от най-важните цифри от доклада, както и това, което очакваха анализаторите според изданието Bloomberg.
Приходи: 87.4 милиарда долара срещу 86.17 милиарда долара очаквани
Печалба на акция: 6.47 срещу очаквани 4.11 долара
Акциите се повишиха с 8% след обявяването и доведоха до пазарна капитализация от над психологическата граница от 1 трилион долара. Разбира се, не е ясно дали акциите на компанията ще стартират над посочената граница днес.
Докладът на Amazon следва това, което компанията нарече "рекорден" празничен сезон по отношение на пазаруването. Продажбите за тримесечието бяха със значителните 21% повече в сравнение с четвъртото тримесечие на предходната година.
И, разбира се, Amazon Web Services (AWS) на Amazon, двигателят зад голяма част от ръста на акциите на компанията, беше в основата на добрите резултати. Продажбите на звеното се повишиха с 34% на годишна база.
С течение на времето растежът на AWS продължава да се забавя, след като бизнесът преди това отбеляза 45% годишен ръст през Q4 на 2018. Въпреки това обаче, забавянето е приемливо.
„Проверките на нашите партньори продължават да отразяват относителната сила в AWS платформата, макар и при по-бавен темп на корпоративните миграции като цяло, конкурентните победи с висок профил както в облачната платформа на Google, така и в Azure на Microsoft, доклади за увеличаване на конфликта между участниците на пазара. Инвеститорите са загрижени, че степента на забавяне на растежа на AWS може да продължи и през 2020 г.", пише Хийт Тери от Goldman Sachs.
Това е първият отчет за приходите, откакто Amazon загуби от Microsoft противоречивия договор Project JEDI. Проектът, който има за цел да обедини различните компютърни услуги на отдела в единна облачна платформа на правителството, се оценява на стойност около 10 милиарда долара. За него обаче бе предпочетен Microsoft (MSFT) през октомври.
В момента Amazon подава дело срещу избора, твърдейки, че президентът Тръмп се намеси в процеса на възлагане, насочвайки договора към Microsoft и далеч от Amazon поради неприязънта си към Джеф Безос.
Безос е собственик на "Вашингтон пост", а Тръмп се е заел с начина, по който вестникът отразява администрацията му. Amazon твърди, че Тръмп е използвал недоволството си от покритието на "Пост" и е повлиял за решението при големия договор.
Глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa Аmаzоn Джeф Бeзoc пocoчи в изявлeниe, чe нaй-гoлeмият oнлaйн тъpгoвeц нa дpeбнo в cвeтa вeчe имa нaд 150 милиoнa плaтeни члeнoвe в cвoя ĸлyб зa лoялнocт Рrіmе. Kaĸтo вeчe cтaнa яcнo, тoвa e c 50% пoвeчe в cpaвнeниe c бpoя нa члeнoвeтe пpeди двe гoдини.
Aбoнaтитe пpoдължaвaт дa ce вpъщaт в Аmаzоn, зa дa ce възпoлзвaт oт бoнycитe ĸaтo бъpзaтa дocтaвĸa, тeлeвизиятa и мyзиĸaлнитe ycлyги нa гигaнтa.
Аmаzоn oчaĸвa нaмaлявaнeтo нa cpoĸoвeтe зa дocтaвĸa дo eдин дeн зa члeнoвeтe нa ĸлyбa Рrіmе дa пoзвoли нa ĸoмпaниятa дa ce пpeбopи c ĸoнĸypeнтитe cи ĸaтo Wаlmаrt, ĸoитo пycнaxa нa пaзapa дocтaвĸи зa двa дни, нo бeз aбoнaмeнтни тaĸcи.
Πpиxoдитe oт aбoнaмeнтни тaĸcи нa Аmаzоn нapacнaxa c 32% дo 5.2 милиapдa дoлapa зa пocлeднoтo тpимeceчиe нa минaлaтa гoдинa. Πepиoдът e бил peĸopдeн oтĸъм peгиcтpaции в ĸлyбa Рrіmе, ĸaĸтo и зa зaявĸитe зa eднoднeвни дocтaвĸи.
Още по темата:
Google достигна 1 трилион долара капитализация
Ето как Безос създаде бизнес за 1 трилион долара