На база на всички изнесени резултати до вчера, за четвъртото тримесечие общо 228 компонента на широкия индекс S&P 500 са изнесли своите отчети.
Общата печалба за тези 228 членове на индекса е по-ниска с -0.5% спрямо същия период на миналата година при по-високи приходи с 2.3%. В същото време общо 71.4% от компаниите са победили прогнозите си за печалба на акция и 67% - очакваните приходи.
Това е по-добро представяне спрямо това, което видяхме от същата група компании в други от последните тримесечни периоди.
Резултатите от сектора на технологиите са особено положителни, като впечатляващите доклади на Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) и дори Intel (INTC) подчертават благоприятния момент в резултатите на сектора.
Сравнителните диаграми по-долу поставят сектора на първо място, през първото тримесечие спрямо това, който видяхме от сектора през първите три тримесечия на 2019 г.
Проблеми с маржина на печалбата?
Като се има предвид различния тренд при приходите и печалбите, сред някои пазарни участници се появяват притеснения относно маржина на печалбите на щатските компании и по-скоро на потенциалната тенденция за понижението им.
Средният марж на нетната печалба за S&P 500 за четвъртото тримесечие на изминалата година е 10.7%. Ако това се окаже действителният марж на нетната печалба за тримесечието, той ще отбележи първият път, когато индексът отчита четири поредни тримесечия на понижение на маржина на печалбите.
За последен път видяхме подобен спад на маржовете между четвъртото тримесечие на 2008-ма година и третото на 2009-та година, когато щатската икономика бе в една от най-големите си рецесии в историята.
Осем от 11-те сектора на широкия щатски индекс S&P 500 са отчели спад в нетните си маржове на печалба на годишна база, през Q4 2019, водени от енергетиката (4.7% срещу 7.4%), информационните технологии (21.4% срещу 22.7%) и потребителските дискреционни стоки (5.9% срещу 7.0 %)
Още по темата:
9 от най-големите щатски дивидентни компании
6 компании с висок дивидент в момента