Тъй като американските акции непрекъснато се издигат до нови и нови рекорди, някои анализатори и инвеститори изразяват опасенията, че оценките се покачват до нива, които биха могли да наложат корекция.
Според съоснователя на DataTrek Николас Колас обаче, днешните акции не са толкова надценени, колкото изглеждат.
Традиционните мерки за оценка, включително съотношенията между цена и печалба (PE), предполагат, че S&P 500 се търгува над последните си средни исторически стойности.
Текущото съотношение P/E на база прогнозираните печалби за S&P 500 е 18.6x, или не много над 10-годишното средно от 15.0x. Въпреки това, комбинация от ниски лихвени проценти и изместващия се състав на компанията от индекса на сините чипове, помага да се обяснят по-богатите оценки днес, твърди Колас в писмо към клиентите си в сряда.
Първо, лихвените проценти спаднаха под нивата си от началото на 2010 г., като понижиха разходите за заеми за компаниите и им дадоха достъп до капитала за разрастване на бизнеса си на по-ниска цена.
„От 2010-2013 г., когато PE на S&P беше надеждно под 14,0x, средната доходност от 10-годишните облигации беше 2.51%“, каза Колас. „Всички си спомнят как доходността бе ниска през 2012-та година, често под 2,0% поради гръцката дългова криза", допълни Колас.
Днес референтната 10-годишна доходност на щатските облигации се колебае малко над 1.6% и не е достигала 2.0% от средата на 2019 г.
„При стабилни корпоративни печалби през 2020 г. (т.е. не се очаква рецесия) оценките трябва да са по-високи, ако нивата на дисконтиране са по-ниски“, каза Колас.
И второ, по-скъпите оценки за S&P 500 като цяло имат по-голям смисъл, като се има предвид, че най-силно претегленият сектор вече е технологията, като компаниите с висок растеж в този сектор се стремят да се търгуват с по-високи кратни спрямо корпорациите в други групи.
Компаниите в технологичния сектор търгуват при съотношение 22.5x печалбата за 2020-та година, каза Колас, докато компоненти от секторите на финансовите и здравните грижи - най-евтините групи - се търгуват съответно със съотношения от 13.2x и 15.9x за тази година.
„Погледнете отново как се развиват коефициентите на S&P през последното десетилетие и получавате полезна представа защо оценките са по-високи сега,“ каза Колас.
„В началото на 2010 г. технологичният сектор беше 18.7% от S&P 500. На базата на повишението на пазарната капитализация на компаниите от него, той вече е с тегло от 27.5%“, добави той. „Добавете и Facebook днес и получавате 29.4% тегло.“
Това извънредно тегло за технологичните компании е за сметка на сектори, които са склонни да са с по-нисък растеж и да се търгуват с по-ниски оценки, включително енергийния, потребителските стоки, индустриалния сектор и материалите.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещите сред щатските индекси
3 акции, които да избягвате, според специалистите
Акционерите на Tesla разбраха, че не всичко, което лети се яде