Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че централната банка на САЩ следи отблизо смъртоносната епидемия от коронавирус в Китай, отделяйки го сред рисковете, застрашаващи САЩ и световната икономика.
„По-специално, ние следим отблизо появата на коронавируса, което може да доведе до смущения в Китай, които да се прехвърлят към останалата част от световната икономика“, каза Пауъл в изявление пред американските депутати във вторник.
Пауъл не каза, че епидемията е променила основната перспектива на ФЕД за американската икономика или очакванията на много членове на Федералния комитет за отворен пазар, че процентите ще останат задържани през тази година. Американските акции се покачиха, докато инвеститорите усвоиха най-новите мнения от стола на Фед и облигациите поевтиняха.
„FOMC вярва, че настоящата позиция на паричната политика ще подкрепи продължаването на икономическия растеж, силния пазар на труда и инфлацията, които се връщат към симетричната цел на комитета от 2%“, каза Пауъл. „Докато входящата информация за икономиката остава до голяма степен съответстваща на тази перспектива, настоящата позиция на паричната политика вероятно ще остане подходяща.“
Коронавирусът, който уби повече от 1000 души, предизвика най-големите световно известни карантинни усилия и забави големи части от китайската икономика, като наруши пътуванията и търговията по целия свят.
Пауъл се сблъска с въпроси на законодателите на Комитета за финансови услуги на Камарата относно потенциалното въздействие на вируса върху американската икономика.
„Знаем, че ще има някои, много е вероятно да има някакви ефекти върху Съединените щати“, каза той и добави, че въпросът за Фед е дали те ще бъдат „постоянни“ и „материални“.
"Рано е да се каже", каза Пауъл.
Шефът на Фед също отговори на законодателите по редица въпроси, включително нестабилността на паричните пазари, Libor, минимални заплати, цифрова валута и банкиране в общността. Той е насрочен за отделно изслушване пред банковия комитет на Сената в 10 ч. Сряда като част от полугодишното му свидетелство пред Конгреса.
В последните дни официалните представители на Фед изразиха опасенията си от коронавируса. Заместник-председателят Ричард Кларида го нарече „уайлд кард“ на 31 януари. Седмичният годишен доклад за паричната политика на ФЕД, публикуван на 7 февруари, заяви, че това е „нов риск“, който може потенциално да се намеси в търговията, да намали цените на стоките и да предизвика САЩ.
Някои икономисти от частния сектор бяха по-малко предпазливи, намалявайки оценките си за ръста в първото тримесечие в САЩ, докато инвеститорите залагат, че Фед ще отговори с намаляване на лихвите по-късно тази година.
Пазар на труда
В своите забележки и свидетелства, Пауъл предостави предимно положителна картина за американската икономика - която беше повлияна, но не бе значително наранена от по-бавния глобален растеж и международните търговски спорове през 2019 г.
„Икономическата активност се увеличи с умерени темпове и пазарът на труда се засили допълнително, тъй като икономиката изглеждаше устойчива към световните проблеми, които се засилиха миналото лято“, каза той.
„Няма нищо за това разширяване, което да е нестабилно или неустойчиво“, каза Пауъл в отговор на въпрос какво може да наруши настоящата икономическа сила. Неговите коментари последваха данни, публикувани миналата седмица, показващи, че работодателите в САЩ добавиха по-добри от очакваното 225 000 нови работни места през януари.
Репо операции
Пауъл каза, че централната банка е успяла да овладее внезапния скок през септември при лихвените проценти на репо-финансиране, които за кратко изтласкаха ориентировъчната ставка на ФЕД извън целевия диапазон.
Централната банка извърши спешно заемане на пазара за споразумения за обратно изкупуване и през октомври започна да купува 60 милиарда долара на месец по касовите сметки. Последният ход даде тласък на банковите резерви, което позволява на банките да прехвърлят пари на репо пазара.
„Тъй като нашите покупки на сметки продължават да трупат резерви към нива, които поддържат достатъчно условия, ние възнамеряваме постепенно да преминем от активното използване на репо операциите“, каза той. „Ние възнамеряваме да забавим покупките си до темпове, които ще позволят на баланса ни да расте в съответствие с тенденцията на търсенето на нашите задължения.“
Пауъл повтори притесненията си по отношение на дългосрочните проблеми, задържащи растежа в американската икономика.
„Намирането на начини за увеличаване на участието на работната сила и нарастването на производителността ще бъде от полза за американците и трябва да остане национален приоритет“, каза той.
Федерален бюджет
Той също така предупреди законодателите, че икономиката ще се нуждае от подкрепа от фискалната политика в случай на спад, и ги притисна да поставят федералния бюджет на устойчив път.
Белият дом освободи в понеделник предложенията на президента Доналд Тръмп за федералния бюджет за 2021 г., който включва дефицитни разходи в размер на около 1 трилион долара. Тръмп многократно критикува Пауъл за това, че не намалява допълнително лихвите. Атаките се възобновиха във вторник по време на изявата на Пауъл пред Конгреса с туит, който нарече текущия лихвен процент твърде висок и насочи индексът DOW Jones Industrial Average към понижение по време на показанията. Впоследствие този индекс изтри спада си, а по-широкият S&P 500 завърши при рекордно ниво на затваряне.
Коронавирусът се превърна в икономическа заплаха през последните месеци, точно когато световните перспективи започнаха да се изсветляват. Пауъл и неговите колеги намалиха ставките три пъти през 2019 г., за да се предпазят от рисковете, породени от търговското напрежение, бавния глобален растеж и инфлацията под целта. От края на миналата година обаче служителите на ФЕД заявиха, че паричната политика е на добро място и ще остане непроменена, ако перспективите им за икономиката не се променят съществено.
Приключването на търговската сделка първа фаза с Китай, избягването на Великобритания от внезапно излизане от ЕС без сделка и леко подобрение на данните за световната промишленост показаха по-стабилни перспективи за 2020 г. след силно волатилната 2019-та година.
"Някои от несигурностите около търговията намаляха наскоро, но рисковете за перспективите остават", каза Пауъл.
Още по темата:
Пауъл: Лихвите са при подходящо ниво
Пауъл: Малко вероятно е да има промяна на лихвите