Известният инвеститор Марк Шпитцнагел, основателят на Universa Investments, описа своя подход към навигацията на пазарния риск в интервю за Vanity Fair, публикувано в четвъртък. По принцип той каза, че прави далечни залози, които струват малко, но доставят огромни печалби, ако всичко се срине.
„Наистина изключителната защита от опасност е единственото намаляване на риска, което е в състояние да предпази хората, защото това е единственото намаляване на риска, което не ви струва много, докато чакате да се случи“, каза Шпитцнагел. „Когато пазарът се срине, искам да направя сериозна печалба, а ако не се срине, искам да загубя малко. Стремя се към тази асиметрия... тази изпъкналост.", коментира именитият инвеститор.
С други думи, неговият фонд осигурява застраховка за катастрофа, така че клиентите му да поемат по-системен риск с другите си инвестиции.
Шпитцнагел, бивш търговец, е протеже на Насим Николас Талеб, автор на бестселъра „Черният лебед“ от 2007 г., което е метафора, използвана за описване на непредсказуеми, силно разрушителни събития – от вида, който може да взриви пазарите.
В момента акциите, подкрепяни от Фед, са „изкривени“ и „вече не са привързани към основите“, предупреждава Шпитцнагел и това прави тези, които гонят възвръщаемостта изключително уязвими.
„Тези парични изкривявания водят до този безразсъден обхват на доходността, които всички виждаме“, каза той. „Ако случайно отидете да погледнете екрана, то това е доста лудо. Големи компании, малки компании, кредитни пазари, нестабилност – лудост е.“
Шпитцнагел обясни на Vanity Fair, че към този момент централните банкери са загубили контрол и не знаят как да поправят грешките си.
„Те никога няма да могат да„ нормализират тарифите, каза той, в нашия живот рецесиите и сривовете на фондовите пазари наистина бяха подстрекани или започнати от централните банки. Те повишаваха процентите и това доведе до забавяне и в крайна сметка доведе до тези сривове, които виждаме."
Шпитцнагел смята, че централните банкери не са глупави, а просто безразсъдни.
„Те осъзнават, че глобалните икономики са в ситуация, в която централните банки не могат да се оттеглят, каза той, и блъфират, ако кажат, че могат."
Шпитцнагел не прогнозира кога ще настъпи неизбежен спад, но когато лихвите започнат да се покачват сами - „няма да е хубаво“, допълни той.
Подходът му се изплати, когато пазарът падна през 2008 г. Както посочва Vanity Fair, фондът му скочи над 115% тогава. И дори през следващото десетилетие той успя да победи S&P 500, въпреки защитната си стратегия.
Но какво, ако това паническо събитие „черен лебед” никога не дойде? Ами ако това е новото нормално? Разбира се, че не е, но какво, ако?
„Не ми трябват пазарите да се сриват отново“, каза Шпитцнагел. „Бих бил доста ужасен, ако никога повече няма катастрофа, и отсега нататък всяка година изглежда като миналата или последните 5 години или последните 10 години. Просто ще го приема."
Още по темата:
Експерт: Акциите ориентирани към стойност са добър залог
Кой ще е най-добрият взаимен фонд на 2020-та година?