Международната енергийна агенция (МЕА) намали прогнозата си за търсенето на петрол през първото тримесечие на 2020 г., като прогнозира, че глобалното потребление на петрол ще се свие за първи път от повече от десетилетие.
В първата си публикация за петролния пазар от началото на избухването на коронавируса МЕА драматично преразгледа прогнозата си за търсене на петрол, като прогнозира, че потреблението в действителност ще се свие с 435 000 барела на ден, което е първият спад през годината след световната финансова криза преди повече от десетилетие. Преди това агенцията очакваше потреблението да нарасне с 800 000 барела на ден на годишна база.
За цялата 2020-та година МЕА намали очакванията си за ръст на търсенето с 365 000 барела на ден до 825 000 барела на дне. Това би било най-ниското годишно увеличение от 2011 г. и малко под показателите за растеж от 2019 г., която сама по себе си беше година на спад.
Коронавирусът продължава да въздейства опостушително на Китай. Пекин пусна ревизирани данни и новият брой на заразените случаи е значително по-висок от съобщеното по-рано, повдигайки въпроса за тежестта на кризата.
Броят на случаите скочи с 45 процента след ревизирането на данните до близо 50 000, което увеличи общата сума с една трета до 60 000. Тези числа все още биха могли да бъдат оптимистични според пазарни наблюдатели. Все пак броят на новите случаи на ден изглежда е достигнал своя пик в началото на този месец, което предлага надежда, че темпът на разпространение се забавя.
Въпреки това, ефектите върху петролния пазар са дълбоки. Китай допринася за около три четвърти от растежа на търсенето на петрол миналата година, така че кризата нанесе удар върху общото световно потребление.
ChemChina, държавна рафинираща компания, обяви, че ще намали количествата на рафинирането със 100 000 барела на ден. Според Reuters общите намаления на рафинирането вече са 1.5 милиона барела на ден.
„Тъй като рафинирането на суровия петрол се превърна в бизнес, който прави загуби, по-добре е да съхранявате суровия петрол, вместо да го рафинирате“, каза източник на компанията пред Reuters.
Данните на МЕА се основават на предположението, че китайската икономика „се връща постепенно към нормално състояние през второто тримесечие“. Въпреки това „кризата продължава и на този етап е трудно да бъдем точни за въздействието.“
Оценките на търсенето все още са до голяма степен догадки. Анализ на Ройтерс разглежда фактическите данни за вноса от китайското правителство и установява, че през първите 12 дни на февруари Китай е внесъл 7.58 милиона барела нефт на ден от 8.88 милиона барела преди година и 9.67 милиона през януари.
Междувременно финансовите пазари може да не отразяват точно, но ръстът на акциите през миналата седмица предполага, че инвеститорите повишават увереността си, че най-лошото може да е приключило.
"Коронавирус? Какъв коронавирус?". Това ,изглежда, твърдяха пазарите в края на миналата седмица, когато широкият щатски индекс S&P се повиши отново до исторически връх.
Но ефектите ще задържат и не са изолирани от Китай. МЕА казва, че намаляването на търговията и туризма може да откъсне 0.4 процентни пункта от ръста на БВП на САЩ през първото тримесечие.
За нефтената и газовата промишленост ефектите ще са по-тежки. „Ако се запазят ниските цени на петрола, също са лоша новина за силно чувствителните американски петролни компании, но е малко вероятно да видим влияние върху растежа на производството до по-късно през годината“, пише МЕА в месечния си доклад за пазара на петрол. „Ефектът на коронавируса върху по-широката икономика означава, че за потребителите ще бъде трудно да усетят ползата от по-ниските цени на петрола.“
МЕА заяви, че пазарът на петрол вече е в първата половина на 2020 г. с малко излишък на доставки. Унищожаването на търсенето в резултат на коронавируса ще увеличи тази опасност. Агенцията заяви, че „призивът към ОПЕК“, или сумата, която ОПЕК ще трябва да произведе, за да балансира на пазара, пада от 29.4 милиона барел през четвъртото тримесечие на 2019 г. до едва 27.2 милиона барела през първото тримесечие на 2020. Групата обаче е произвела 1.7 милиона барела на ден повече от това през януари, доста голям косвен излишък.
Това помага да се обясни и усилията на групата бързо да координира допълнителни съкращения на производството.
Все пак 600 000 барела на ден няма да са достатъчни, за да се запълни празнината, поне през първата половина на годината. Това е особено вярно, ако Либия възстанови снабдяването си на пазара.
Още по темата:
Петролът пада в очакване на резултатите за въздействието на коронавируса
Петролът поскъпва, доставките могат да бъдат намалени заради коронавируса