Apple предупреди инвеститорите, че няма да успее да изпълни очакваните финансови резултати за втората четвърт на годината заради епидемията от новия коронавирус, пише CNBC.
Apple посочи, че предприятията му в Китай са отворили врати отново, но производството се връща бавно към нормалния ритъм. От компанията също регистрират спад в търсенето на айфони, тъй като някои от магазините са били затворени, а други с намалено работно време.
Китай е третият по големина пазар за смартфони след САЩ и Европа. Apple предвиждаха приходи от продажби между 63 и 67 млрд. долара за втората четвърт на 2020 година.
Наскоро един от главните производствени партньори на Apple - Foxconn предприе безпрецедентната стъпка да предупреди работниците да стоят далеч от централата на Шънджън до по-нататъшно нареждане, докато правителствените инспектори проверяват процедурите за ограничаване.
"Опитваме да гарантираме, че възможността за инфекция в нашите кампуси ще бъде нулева. Това ще е първият приоритет, защото ако съберете много хора на едно място и само един от тях се зарази, това ще бъде кошмар", заяви директорът на връзките с инвеститорите на Foxconn Алекс Ян.
Смъртоносният вирус вече затвори заводите в Китай за една седмица по-дълго, отколкото се очакваше след почивката за Лунната Нова година - прекъсване, което може да се удължи, ако подвижните карантини и спрените железопътни и въздушни връзки предотвратяват връщането на милионите работници в сърцето на региона за асемблиране на електроника.
Експерти очакват също така коронавирусът да нанесе сериозен спад в продажбите на смартфони. Прогнозите на International Data Corporation сочат, че продажбите на смартфони в Китай за първото тримесечие на 2020 година може да намалят с над 30% спрямо същия период на 2019 година.
Най-големият пазар на смартфони в света може да изпита така наречения „ефект на черния лебед“ през първата половина на 2020 година заради епидемията от новия коронавирус, която отне живота на повече от 1000 души в континента.
"Избухването на епидемията от коронавируса повлия на сезона за пазаруване на Лунната Нова година в края на януари, като се очаква да има неблагоприятни последици и през следващите месеци“, посочват от IDC.
"Вирусната епидемия ще създаде несигурност и в плановете за пускане на нови продукти, веригите на доставки и каналите за разпространение в средносрочен и дългосрочен план“, заявиха от IDC.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?