Демократичният кандидат за президент Майк Блумбърг разкри план във вторник насочен към Уолстрийт, който определено не би се понравил на инвеститорите. Някои от предложенията му включват 0.1% данък върху финансовите транзакции, обединяване на гигантите за ипотечни финанси Fannie Mae & Freddie Mac и създаване на нов екип в Министерството на правосъдието за разследване на корпоративни престъпления.
„Финансовата система не работи както трябва за повечето американци“, каза Блумбърг в изявление. „Фондовият пазар е на рекордни нива, но почти всички печалби отиват при малък брой хора, а икономиката ни е все още уязвима от друг шок като финансовата криза през 2008 г., който опустоши семействата и общностите в цялата страна."
Кампанията на Блумбърг се възприема като по-умерена алтернатива на кандидати като сенатор Елизабет Уорън (D-MA) и сенатор Бърни Сандърс (I-VT) и определено не е насочена към бизнес лидерите и ръководителите на Уолстрийт - които вероятно няма да харесат идеята за данък върху финансовите транзакции. Но по-прогресивното крило на партията отстоява още по-строги регулации и данъци за Уолстрийт и за най-богатите американци.
Данъкът върху финансовите транзакции на Bloomberg ще бъде постепенно въвеждан, като ще започва от 0.02%, за да „следи и минимизира нежеланите последствия“. Исак Болтански от Compass Point Research каза, че не е много позитивен по отношение на перспективите за данък върху финансовите транзакции, дори „при сценарий на демократична победа“.
„Концепцията за данък върху финансовите транзакции се превърна в политически "златен залог", който кандидатите могат да използват, за да платят за потенциално анулиране на студентски дълг или за здравеопазване, докато са по пътя на своята кампания. Но едва ли реториката ще се превърне в реалност заради комбинация от политически и практически съображения", смята Болтански.
Ерика Йорк, икономист от Данъчната фондация, заяви, че данъците за финансови транзакции не са ефективен начин за набиране на приходи и биха облагали многократно една и съща икономическа дейност.
„ДФТ би довело до по-малко ефективен капиталов пазар и би намалил икономическата продукция и цените на активите, като натовари не само заможните, но и всички данъкоплатци. Данък като този, предложен от Блумбърг, е безпрецедентен в своята всеобхватност, така че САЩ може да види значително по-голяма вреда за здравето на финансовата си система, отколкото наблюдавана в чужди страни “, каза Йорк.
Институтът за инвестиционни дружества нарече данъка върху финансовите транзакции „данък за пенсиониране“.
„Въпреки че звучи малко, това би струвало на американските семейства милиарди долари годишно, включително тези, спестяващи в пенсионни сметки и сметки за образованието на децата им. Не си струва високата цена за американските спестители “, заяви говорител на ICI.
Бившият кмет на Ню Йорк също иска да засили банковите регулации като правилото на Волкер и да засили стрес тестовете за най-големите финансови институции.
„Президентът Обама постигна важен напредък, като укрепи финансовата ни система и защити потребителите - но президентът Тръмп прекара последните три години, премахвайки тези мерки, като същевременно даде огромни данъчни облекчения на най-заможните хора", каза Блумбърг.
Още по темата:
Експерт: Преизбиране на Тръмп ще облекчи пазарите
Рецесията в САЩ може да започне след президентските избори