Цената на златото се повиши до близо седемгодишен връх след избухването на коронавируса и спекулациите, че неговите потенциални икономически последици ще накарат централните банки да намалят лихвените проценти по-късно тази година.
Скъпоценният метал, който обикновено се разглежда като добър актив за притежаване, когато лихвите падат, затвори с 0.5 процента нагоре, до ниво от 1 607.50 долара за унция в сряда. Моментно за деня "жълтият метал" поскъпна до най-високо ниво от 1 614.40 долара за унция. Тази година златото поскъпна с около 6 процента.
Историята при златото „до голяма степен е фокусирана върху потенциалния глобален икономически спад следствие на коронавируса“, според неотдавнашна бележка на екипа на J.P. Morgan Global Commodities Research, ръководен от Наташа Канева.
Икономистите на щатската банка по-рано този месец намалиха прогнозата си за растеж в Китай за първото тримесечие до сезонно коригиран темп от 1.3% на тримесечна база, предупреждавайки, че по-тежък сценарий може да доведе до свиване от 3.9 процента. Китайската икономика нарасна с 6 процента през 2019 г.
Цената на златото се „повишава, защото централните банки използват коронавируса като извинение, за да създадат повече инфлация“, според Питър Шиф, изпълнителен директор на Westport, базираната в Кънектикът Euro Pacific Capital, направил коментара си в социалните мрежи. "Централните банки ще нанесат много повече икономически щети в отговор на коронавируса, отколкото самият вирус."
Народната банка на Китай вече намали краткосрочните и средносрочните лихвени проценти и инжектира 1.2 трилиона юана (236 милиарда долара) на паричните пазари в опит да смекчи удара от коронавируса. Избухването на епидемията е довело до блокирането на повече от 60 милиона души в страната и е довело до редица предприятия да затворят временно магазините или да намалят работните си часове.
Очаква се забавянето в Китай да доведе до 0.4 процентни пункта намаление на икономическия растеж в САЩ, според Goldman Sachs, който в съчетание със замразяването на производството на Boeing 737 Max може временно да отнеме почти 1 процентен пункт от БВП на най-голямата световна икономика.
Тази слабост кара търговците на фючърси на Чикагската стокова борса да дават 84 процента шанс за намаляване на лихвите от страна на Фед поне с 25 базисни пункта до края на годината.
Анализаторите на JPM смятат, според техните технически индикатори, че златото може да удари 1 655 долара за унция, преди да приключи текущото рали.
Междувременно Джон ЛаФорж, ръководител на глобалната стратегия за недвижими активи в Инвестиционния институт на Wells Fargo, смята, че докато стоките остават на пазара на мечи суперцикъл, има някои признаци, че „може да са само няколко години до края му“.
Той посочи близо 20-процентната печалба при златото през 2019 г. и силния старт на 2020 г. като доказателство, че някои стоки се „отделят от цялото“.
Що се отнася до това как инвеститорите могат да се включат, Шиф предложи VanEck Vectors Gold Miner ETF, който все още е с леко понижение за годината, въпреки печалбите при злато.
„Инвеститорите в златни акции остават предпазливи, въпреки най-бичия фундамент, който металът е виждал някога“, пише Шиф. "След като настроението се промени, ръстът им може да бъде експлозивен."
Още по темата:
Подходящ ли е моментът за закупуване на злато?
Смел залог, че златото може да поскъпне до 4 000 долара