Акциите изглеждат готови да поемат глътка въздух и можете да обвинявате за това фактори като коронавируса, твърдят анализаторите на Goldman Sachs.
Япония отчете два смъртни случая от круизен кораб, а Южна Корея каза на 2.5 милиона души да останат у дома след първите си жертви. Макар че инвеститорите може би са уморени да слушат за вируси, тъй като акциите поддържат рекордни стойности, експертите от Goldman Sachs казват точно това.
"В по-близък план... ние вярваме, че по-големият риск е, че въздействието на коронавируса върху печалбите може да бъде подценено при текущите цени на акциите, което предполага, че рисковете от корекция са високи", каза главният глобален стратег за капиталов капитал Петер Опенхаймер на клиентите на банката.
Книгите с историята на вирусите - SARS през 2003 г. - разкриват, че неуспехите на пазарите често са временни. Но китайската икономика е „шест пъти по-голяма, отколкото беше тогава“, като китайският туризъм е 0.4% дял от глобалния БВП и пропуснатите работни дни в Китай, са равни на двумесечна непланирана почивка за целия САЩ, отбелязва той.
Опенхаймер посочва Apple и последното предупреждение на компанията, като пример, че Уолстрийт до голяма степен не е подготвен и отбелязва, че компанията постига по-добри резултати от очакваните печалби за четвъртото тримесечие.
„През четвъртото тримесечие петте най-големи акции в S&P 500 - Amazon, Apple, Microsoft и собственика на Google - Alphabet публикуваха изненада при средната си печалба от +20%, в сравнение с едва 4% за средната компания в S&P 500. Всяка слабост към тези и други компании вероятно ще намали оценките на печалбите по-ниско“, предупреждава Опенхаймер.
Не гледайте на опънатите оценки на пазарите на облигации спрямо акциите, за да се имунизирате срещу връщане при акциите, допълва още експертът. И докато едва ли ще видим навлизане на пазара на "меча територия", Опенхаймер не препоръчва на инвеститорите да бързат да се върнат към акции при първите признаци на понижение.
Не само Опенхаймер е внимателен към пазара. Последният призив дойде от Марко Коланович от друга инвестиционна банка - JPMorgan. Коланович отбеляза, че инвеститорите се насочват към технологии, акции и облигации с ниска волатилност, задвижвани от коронавирусните страхове и като пасивни средства натрупват печалби. Като почитател на ценните акции, Коланович очаква завъртане обратно към този клас активи, след като вирусът отшуми.
„Ние предупреждаваме инвеститорите, че този балон вероятно ще се срине, т.е. този път не е „различно“, като оценките ще се приближат до средното за 2010-2020 г.“, предупреждава Коланович в писмо.
Още по темата:
Да очакваме ли голяма корекция на щатските пазари през 2020-та година?
Дългосрочен бик стои в кеш и очаква 10% корекция на пазара