Теодор Минчев
Когато видите акции на компания, които поевтиняват с 40%, какво си мислите? "Бягайте крачета - компанията е фалирала", или пък "Господи, каква инвестиционна възможност"? Истината е, че обикновено казус номер едно е много по-вероятен.
Едва ли вие сте по-умен от 95% от инвеститорите на пазара. И със сигурност има някаква невероятна драма, която да доведе до подобен спад... Общо взето вероятността компанията да е "пътник" е, да кажем,... 97%! И все пак остава едно гъделче, което ви нашепва, ами ако са останалите 3%? И в 100 от опитите ви може и да се случи да уцелите 3 пъти! Въпросът е - струват ли си тези три пъти, или не!
Истината е, че това зависи от стила ви на инвестиции. Ако сте човек, който търси следващия Apple, то може и да си мислите, че тези три пъти си струват. В смисъл, ако инвестирате в компании, от които искате да изкарате огромни по размер проценти!
Но най-вероятно, компания, чиито акции поевтиняват с 40% едва ли ще са следващия Apple! Единственото на което можете да се надявате е - те да поскъпнат, колкото Apple, а не да се превърнат в следващото "чудо, което ще промени света".
Та за какво говоря?
Компанията е Groupon и най-вероятно е известна само и предимно на по-старите инвеститори бехемоти - като мен. Защото става въпрос за остарял бизнес-модел, който между другото е доста добре познат на българите (мислете за компаниите за групово пазаруване в България, но за най-голямата такава компания в САЩ).
Защо остарял модел? Защото противно на България, в САЩ дисконтите и купоните са нещо от "миналото", точно както моловете са много популярни в момента у нас и "умират" в САЩ.
Защо акциите на Groupon поевтиняха с 40% за ден?
Трябва да сте наясно с рисковете, когато поглеждате към една компания като Groupon. А те са - фалит на компанията след няколко години на опити да съживи забавящия се бизнес... Тоест пълна загуба на инвестиран капитал. Или трябва да гледате на акциите на Groupon, който между другото са и по 1.7 долара, като на опции - всичко, или нищо. Една инвестиционна възможност за не повече от 10% от капитала ви...
Защо поевтиняха акциите на Groupon?
Кратката версия - лоши тримесечни резултати. Дългата - години на опити да се монетаризира по някакъв начин огромната база от данни на компанията. И разбира се - неуспехът до тук. Резултатите - тримесечния отчет се оказа далеч под очакванията на инвеститорите. Падна главата на финансовия директор...
Истината е, че бизнес моделът на Groupon е обект на критични академични изследвания, откакто компанията за първи път започна ежедневния си бизнес с купони през 2008 г., предлагайки всичко от СПА до козметични процедури и ресторанти.
Този бизнес включва регистрация на търговци, които са склонни да предлагат понякога дълбоки отстъпки за стоки и услуги, насочени към местните потребители с надеждата, че могат да им продадат други услуги, за да компенсират по-ниските цени. Groupon прави пари, като взима комисионна от намалената цена. Схемата ви е позната нали? Със сигурност сте ползвали услугите на някой от родните подобни сайтове. Те всъщност, не са открили топлата вода!
За потребителите купоните носеха ползи. Докато достатъчно хора искат едно и също нещо, Groupon можеше да им помогне да получат добра цена. За търговците недостатъкът стана очевиден, когато купоните привличаха най-вече привличаше ловци на изгодни сделки, които не искаха да харчат повече от номиналната стойност на купоните. Някои от собствениците на малкия бизнес, които използваха платформата, се оказаха претоварени оперативно, когато получаваха много клиенти, но на твърде ниски цени.
„Някои бизнеси бяха просто слабо подготвени да се справят с обслужването и поддръжката на тази вълна от нискокачествени клиенти с нисък марж, идващи на вратата“, казва Джонатан Трайбер, изпълнителен директор на RevTrax, платформа, която управлява специални оферти и отстъпки.
Дейвид Рейбщайн, професор по маркетинг в The Wharton School, заяви, че никога не е имало убедителна причина за съществуването на Groupon.
"Има две неща, които вероятно се случват с Groupon", каза той. „Едното е, че имате клиент, който е плащал пълен процент, но сега плаща по-малко и просто намалява маржа от търговеца. Второто е, че хората, които се регистрират, сега заемат пространства, които клиентите с пълно заплащане щяха да използват."
Клиентите стават недоволни, когато услугата на Groupon е толкова популярна, че изведнъж не могат да си запазят час, или да ползват продукта. Търговците са недоволни, когато се справят с отрицателното въздействие на нискокачествената клиентска база, твърди още Рейбщайн. Платформата също е уязвима към промените в икономическия цикъл.
„Дотолкова, че Groupon в основата си зависи от търговците, които имат излишен капацитет и искат да го продадат, когато се справят по-добре, този капацитет отпада“, смята още професорът по маркетинг.
Райбщайн каза, че е изненадан, че компанията е продължила да съществува толкова дълго, колкото до момента, или че са се появили толкова много конкурентни услуги.
Плановете на компанията да се измъкне от ситуацията?
Но не бързайте да отписвате Groupon, поне според изпълнителният й директор (както се казва капитаните потъват заедно с корабите си). Groupon заяви, че ще напусне бизнеса, ориентиран към стоките, в Северна Америка до третото тримесечие на 2020 г. и в световен мащаб до края на годината.
Изпълнителният директор на Groupon Рич Уилямс каза, че в крайна сметка компанията ще бъде по-стройна, сега планира да се съсредоточи изключително върху местния пазар на преживявания - платформа, която според него ще бъде най-добрата позиция на компанията в дългосрочен план и за устойчив растеж.
Groupon прецени, че пазарът на силно разпокъсан локален опит е на стойност „над 1 трилион долара“. И Groupon заяви, че в момента има по-малко от 1 процент пазарен дял от местните преживявания, които се намират предимно на сайта Groupon под неща, които трябва да се правят, красота и благосъстояние.
Groupon също заключи, че не е добре позициониран за успех в това, което компанията определи като „наситен пазар на дребно“.
„Вярваме, че нашият план за излизане от бизнеса със стоки ще ни позволи да насочим фокуса и ресурсите, необходими за изграждането на печеливша позиция, тъй като харченето ная пари за развлечения продължава да мигрира онлайн“.
Уилямс каза също, че промяна на фокуса означава, че Groupon ще се появи „с по-широк инвентар, модернизирани продукти, освежена марка, нови начини търговците да си партнират с нас за растеж и по-скоро една организация“.
Тези промени, сигнализираха от Уилямс, ще бъдат ключови за постигането на целта на Groupon за възстановяване на ръста й.
Дали и кой ще е прав, тепърва предстои да видим. Истината обаче е, че компанията е добре капитализирана да преживее поне още две-три години на база на текущите си резултати. Определено други компании, като например някои от водещите марихуана производители или дори Tesla не могат да се похвалят с подобно спокойствие за финансиране на операциите си за толкова дълъг период.
А дали Groupon ще съществува след три години предстои да разберем. С всяко следващо тримесечие обаче и реализиране на новата стратегия ще става все по-ясно дали новият бизнес модел ще успее.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на Groupon