Азиатските акциите се понижиха в петък, следствие на опасенията от по-нататъшно разпространение на коронавируса. Това изпрати инвеститорите към активи, смятани за "източник на сигурност", като долара и златото. Зелените пари се повишиха до тригодишен връх, а златото поскъпна до нива от 1 631 долара за унция.
Напрежението се подклади и от данните за активността в промишлеността в Япония. Индексът PMI се понижи до 47.6 пункта през февруари спрямо 48.8 месец по-рано. Това бе най-голямото влошаване на индикатора от седем години насам.
Дори щатските индекси се понижиха след данните за повишения брой заразени в Пекин и в чужбина. Южна Корея съобщи за 52 нови потвърдени случая в петък.
Корпоративните печалби са все по-застрашени, тъй като американските производители, както и много други, се борят за алтернативни източници, след като китайските вериги за доставки са замразени.
Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) изчисли, че загубите само за азиатските авиокомпании тази година могат да достигнат почти 28 милиарда долара, като повечето от тях са в Китай.
"Тревожността от COVID-19 се повиши на ново ниво на фона на опасенията от вирусни огнища в Пекин и извън Китай", заяви Родриго Катрил, старши стратег за валутни операции в NAB.
„Пазарите на акции в САЩ и ЕС се продават, като капиталовите потоци се насочват към сигурни убежища. Азиатските валути претърпяха рязък спад, включително йената, тъй като опасенията от рецесия подронват статута на убежище за сигурност на японската валута", допълни още Катрил.
Всичко това инициира силно поскъпване на златото до нови най-високи нива. Благородният метал се търгува рано тази сутрин при 1 631 долара, или седемгодишен връх.
Акциите отбелязаха спад, като индексът MSCI следящ представянето на азиатските пазари отвъд Япония се понижи с 0.6% при напрегната търговия. Южнокорейският Kospi бе сред най-губещите, намалявайки стойността си с 1.2%.
Основните китайски индекси отбелязаха минимални промени заради допълнителните финансови усилия на правителството за борба с вируса. Фючърсите на щатските индекси обаче сочат отварянето на отрицателна територия.
Dow загуби 0.4% от стойността си вчера, докато широкият индекс S&P 500 намали стойността си с 0.38%. Най-голяма вчера бе загубата на техноличния Nasdaq - от 0.67%.
Държавните облигации се възползваха от нарастващото нежелания за поемане на риск, като доходността от 30-годишните облигации падна под психологически важното ниво от 2% до най-ниското от септември 2019 г.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се понижи с 9 базисни пункта за седмицата до 1.498%, най-ниските нива от септември.
„10-годишните американски облигации събират по-голям интерес от всички останали алтернативни пазари на страните от Г-5" според Алън Рускин, глобален ръководител на FX-стратегията на Deutsche Bank.
„Облигациите привличат притока на чуждестранни облигации поради по-високата си доходност и защото по-високата доходност оставя повече възможности за намаляване на лихвите“, обяснява още Рускин.
Тези потоци бяха предимство за щатския долар, като го засилиха до многомесечни върхове срещу редица конкуренти тази седмица.
Най-зрелищните печалби дойдоха срещу японската йена, тъй като поредицата от ужасни вътрешни данни разбуни разговорите за рецесия в страната.
Анализаторите на RBC Capital Market отбелязват, че превъзходството на долара го доближава до нарушаване на множество основни бариери, които биха могли да дадат по-нататъшен заряд на ралито му.
Още по темата:
5 милиона компании по целия свят могат да бъдат засегнати от коронавируса
27-годишен милионер - ето как го постигнах!