Ето една пазарна главоблъсканица: Нарастващият долар не изглежда да "удря спирачките" на фондовия пазар и американските индекси достигнаха до нови рекорди, въпреки всички рискове свързани с новия коронавирус.
Бързо укрепващият щатски долар може обаче, да бъде източник на дискомфорт за инвеститорите на фондовите пазари по няколко причини, предупреждават експертите. Най-очевидно е, че по-силната валута може да направи американските износители по-малко конкурентоспособни в чужбина и да натрупат по-малки печалби в чужбина.
Освен печалбите, по-силният долар представлява и фактическо затягане на паричната политика, отбеляза Ръс Коестерич, мениджър на портфейл в BlackRock, в коментари по имейл.
„Ако не се компенсира от други фактори, това може да доведе до по-голямо затягане на финансовите условия, което от своя страна може да доведе до повишена волатилност. По-строгите финансови условия също могат да окажат отрицателно въздействие върху други рискови активи, по-специално на развиващите се пазари “, каза той. Множественото компресиране се случва, когато печалбата на компанията нараства, но цената на нейните акции остава същата или пада, намалявайки съотношението цена-печалба.
Доларовият индекс, мярка на американската валута спрямо кошница от шест основни конкуренти, се повиши с 0.1% до 99.577, след като удари в рамките на деня най-високо ниво от 99.72, според FactSet. Това бе най-висото ниво на търговия на индекса от май на 2017-та година. За годината до момента индексът е нараснал с 3.4%, като досега опровергава консенсусните очаквания за спад през 2020 г.
По-силната американска валута в крайна сметка „би могла да даде заден ход“ на акциите, но вероятно ще е необходимо допълнително поскъпване на "зелената валута" от тук нататък, за да се случи това, според Лиз Ан Сондерс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab.
Разбира се, не е толкова просто да се определи каква величина на ралито в долара би поставила "прът в колелото" на фондовите пазари, каза още Сондерс.
През 2014-2015 г. индексът на долара скочи с 27% за около 10 месеца, като поскъпването му доведе до ръст в печалбите през 2016-та година. Акциите обаче, бяха разпродадени, докато валутата поскъпваше, особено в енергийния сектор, където по-скъп долар се свързваше със слабост в цената на петрола, отбеляза още Сондерс.
Сегашното рали е по-приглушено. Доларовият индекс се повиши с около 12% спрямо нивото си през февруари 2018 г.
Коестерич също отбеляза, че индексът на долара отбеляза по-голям скок в средата на 2018 г., когато се повиши с над 8%. Акциите рязко се сринаха през четвъртото тримесечие на 2018 г., преди рязко да се възстановят миналата година.
Освен това ръстът на индекса на долара все още не го е извел далеч извън диапазона, който преобладаваше през последните 18 месеца. „Това предполага, че може да доведе до по-драматично покачване на долара, за да се отрази на пазарите на акции“, каза той.
По-силният долар често се разглежда като отрицателен за златото и другите стоки котирани в долари, което ги прави по-скъпи за потребителите на други валути.
Междувременно някои пазарни наблюдатели спорят срещу схващането, че самият долар се възползва като убежище от коронавируса в Китай.
Във вторник анализаторите на RBC отбелязват, че вместо да се повишава, когато акциите и други подобни „рискови“ активи са подложени на натиск, доларът показва по-положителна връзка с фондовия пазар, отколкото по всяко друго време през последните две години.
Нещо повече, цялостното ценово действие на долара всъщност противоречи на други по-традиционни убежища, като златото и държавните облигации, които са върнали част от възприемането си, че са "спасителни острови", според Джейсън Драхо, ръководител на звеното за разпределение на активите в UBS.
„Най-правдоподобното обяснение за текущата сила на долара е, че инвеститорите в световен мащаб искат да притежават американски активи, тъй като имат най-голямото доверие в икономиката на САЩ да се справя по-добре, което е предопределено по-скоро от търсене на убеждение, а не от безопасност“, каза Драхо.
Още по темата:
Ще се завърнат ли мечките от Уолстрийт?
Четири фонда за държане през следващите 5 години