Инвеститорите търсещи стойност е добре да продължават напред с повишено внимание. Въпреки рекордните разпродажби на щатски индекси през последните дни, някои експерти предупреждават, че спадът може да продължи и да се задълбочи.
Главният пазарен стратег на SunTrust Кийт Лернер смята, че има още 5% до 7% потенциална корекция за широкия щатски индекс S&P 500. Призивът му е подкрепен от два фактора.
Първият - е голяма доза пазарна история. Лернер отбелязва, че след като настоящият пазар на бикове започна през март 2009 г. (S&P 500 се повиши с до 400% оттогава), имаше 19 корекции от поне 5%. Всяко корекция е идвала с несигурност и лоши новини, казва Лернър, посочвайки няколко вирусни инфекции като свинския грип през 2009 г., страха от ебола през 2014 г. и Зика през 2016 г. Тези корективни периоди са продължили средно 47 дни и са водели след себе си корекция средно от 9.4%.
Настоящата корекция е породена от страховете от коронавируса, преобразуваща се в глобална пандемия - където 2.5 трилиона долара вече са заличени от стойността на американските акции, от най-високото ниво на индексите.
Но загубите дойдоха само за четири дни и остава значителна несигурност за това колко лоши ще са ударите върху корпоративна Америка.
"Повярвайте ми, разговарям с множество топ мениджъри - трябва да се отбележи, че според тях е трудно дори да се оцени въздействието не само през първото тримесечие, но и през лятото. Но можете да чуете загрижеността в техните гласове", коментира Лернер.
Тази несигурност и финансов риск трябва да бъдат оценени в акциите. Вероятно е това да се случи именно през следващите няколко седмици, тъй като броя на заразените и смъртните случаи от коронавирус може да нарасне в световен мащаб през този период.
"Няколко източника на улицата също ми казаха, че екстремната продажба през тази седмица - която отне над 2000 пункта от Dow Jones Industrial Average за два дни - се подхранва най-вече от продажбата на хедж фондове. Това са действия, задвижвани от алгоритми, които влязоха в импулсни имена на пазара на бикове като Advanced Micro Devices, Amazon, Netflix. Следващата обувка, която ще напусне пазарите, може да бъде на институциите, които намаляват експозицията си към акциите - както към тези ориентирани към растеж, така и към стойност - на фона на съществена преоценка на свързаните с коронавирус рискови фактори".
До този момент се смяташе, че дългосрочно настроените институции остават непрекъснато на пазара, тъй като въздействието на коронавирус ще бъде изолирано до първото тримесечие. Може би ще има някои негативи и през второто тримесечие, но до края на годината най-вероятно ще бъде в огледалото за обратно виждане.
"Ние също така подчертаваме, че въпреки че настроенията стават по-малко бичи, изобщо не са паднали много“, казва стратегът на Милър Табак Мат Мали. „Например, данните от проучването на инвеститора показват, че бичите нагласи са паднали само от 54.7% на 49.1%, а разпространението между бикове и мечки все още е 29.9%. Следователно ние сме далеч от това пазарното мнозинство да премине към мечи нагласи... което би било много по-бичи знак за междинните/дългосрочните перспективи на фондовия пазар. "
„Въпреки че това отдръпване е ожесточено, не е непременно необичайно след острите печалби, които видяхме или в контекста на този бичи пазар“, казва Лернер. „Такива недостатъци, макар и винаги да са неудобни, са в границите на допускането от фондовия пазар и дават потенциала за по-висока възвръщаемост във времето.“
Още по темата:
Ще се завърнат ли мечките от Уолстрийт?
Всичко за скрития мечи пазар на една графика