Има нещо различно в заплахата, която COVID-19 представлява за световната икономика. И това е, което притеснява инвеститорите.
„Поради генезиса си в Китай, коронавирусът е едновременно шок за търсенето и предлагането pа световната икономика“, казва Брайън Ник, главен инвестиционен стратег в Nuveen, във вторник. „Извън Китай обаче данните, основани на резултатите от проучването на потребителите през февруари, сочат, че търсенето остава стабилно, а проблемите с предлагането са основният риск.“
И това е заплахата от шок при доставките - неочаквана промяна в доставката на даден продукт или стока - това е особено обезпокоително за инвеститорите. Те са по-свикнали да се справят със случайни заплахи от негативни шокове при търсенето - неочакван удар върху търсенето на стоки и услуги.
Както Ерик Нилсен, главен икономист на групата в UniCredit обясни в неделs, инвеститорите знаят, че усилията на политиците за стимулиране на икономиката могат отчасти да се справят с шоковете при търсенето.
Но "много по-сложно е, ако изобщо е възможно" да се компенсират шоковeте при доставките, пише той, предлагайки следния пример:
Мислете за това по този начин: Китай затвори 70 000 киносалона заради вируса. Това е шок за предлагането и никакъв стимул за доходите (търсенето) няма да увеличи продажбите на билети. Разбира се, хората може да увеличат броя изтегляния на филми и игри, които да играят у дома, както видяхме, но това не е нищо повече от капка в океана по отношение на цялостната икономика.
Големите, негативни шокове при доставките са рядкост, отбелязва Нилсен, като петролните шокове от началото и края на 70-те години на миналия век предлагат може би най-известните примери. Други примери за шокови доставки включват бури, цунами, земетресения, войни и удари.
Проблемът е, че има малко какво да се направи за справяне с тези шокове на предлагането и паричната политика, или допълнителните фискални стимули могат да направят много малко, за да компенсират въздействието, тъй като тези мерки за стимулиране действат чрез засилване на търсенето.
Но разпространението на COVID-19 извън Китай и потенциалът за по-големи прекъсвания както на активността, така и на търсенето бяха обвинени до голяма степен за резките продажби, който видя S&P 500, регистрирал най-големия си двудневен спад от 2015 г. В същото време Dow Jones Industrial Average, претърпя най-големия си двудневен спад за две години. Възходът на основните индекси в началото на сряда до голяма степен се изпари до средата на следобеда, като S&P 500 и Dow отчетоха още един кръг от загуби.
Борсовите мечки твърдят, че естеството на потенциалните икономически шокове от вирусното огнище, идващи в момент, когато усилията за стимулиране на централната банка се разглеждат като вече разтегнати, могат да застрашат дългогодишния бичи пазар.
Докато търсенето досега е здравословно извън Китай, прекъсването на световните вериги за доставки, преминаващи през Китай, Корея и, вероятно, Япония, се очаква да вземат своя данък от производството, според пазарни наблюдатели.
Ако спирането на азиатското производство се влоши или продължи през второто тримесечие, глобалната криза на доставките може да засегне и без това отслабващия производствен сектор, каза Нилсен, с последици за работните места и по-широката световна икономика.
Нещо повече, той идва в среда, в която оценките за американските акции и кредитните пазари са били „оценени до съвършенство“ или нещо близко до него след трите намаления на лихвените проценти на Фед миналата година и разрешаването на различни търговски сделки, според експерта.
В първата част, преди тази седмица, пазарите реагираха доста небрежно. Това се дължеше до голяма степен на покупките на активи на централната банка и на достатъчната ликвидност, както и на необоснованото убеждение, че епидемията ще бъде кратък период по сценария със SARS началото на този век.
Според пазарните наблюдатели дори след спада в понеделник, американските акции все още отразяват много положителни перспективи за растеж на печалбите и икономиката на САЩ, заедно с потенциала президентските избори през ноември да доведат до "благоприятно за пазара статукво".
„Всичко това може да бъде поставено под съмнение, ако глобалното въздействие на вируса продължи да се разпространява“, каза той. „В близко бъдеще потърсете акции и други рискови активи, които да реагират противоположно на признаците на влошаване на икономическите данни.
Още по темата:
Тръмп: Готови сме да се справим с коронавируса
Колко загубиха пазарите заради търговската война?