Най-лошото движение на акциите след световната финансова криза показва поне признаци на пауза в понеделник, подтикнато от оптимизъм, че централните банки отново ще "спасят деня".
Фючърсите на щатските индекси отбелязаха скромни печалби, след като индексът S&P 500 затвори най-лошата си седмица от 2008 г. Понеделник започна с по-нататъшни спадове на акции и печалби в облигации, преди Японската централна банка да се присъедини към Федералния резерв при издаването на рядко изявление, гарантиращо, че "подходящи" действия ще бъдат взети.
В Австралия намалението на лихвата от Централната банка сега се разглежда като "сигурна сделка" във вторник. Доходността на 10-годишните облигации в САЩ, Австралия и Нова Зеландия достигна нови рекордни нива. Йената се понижи, а златото поскъпна.
Китайският индекс CSI 300 нарасна с над 3%, дори след като страната видя значително по-дълбоко свиване в производството, отколкото икономистите очакваха.
На фронта на коронавирусната епидемия броят на заразените хора и смъртните случаи извън Китай продължава да нараства. Общият брой на смъртните случаи е надхвърлил 3000. В САЩ се покачи през уикенда, като има потвърдени положителни резултати от тестове, проведени в щата Ню Йорк. Случаите в Италия и Южна Корея продължиха да се повишават.
„Ще започнем да виждаме повече риторика от правителствата, за справяне със ситуацията както от фискална, така и от Централната банка, което в известна степен е облекчаваща за пазарите гледна точка“, заяви Деймиън Ло, главен инвестиционен директор в Ensemble Capital Pte в Сингапур. „Може да видим все още слабост, но ми се струва, че повечето лоши новини и рискове са оценени", коментира експертът.
Икономистите на Goldman Sachs Group Inc. сега очакват вирусът да предизвика „краткотрайно глобално свиване“ на световната икономика, което да принуди ФЕД да намали процента през първата половина. Председателят на Фед Джером Пауъл отвори вратата за намаляване на процента, позовавайки се на „развиващите се рискове“, които вируса носи за щатската икономика.
На други места мексиканското песо поевтиня с около 1%, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля засилен контрол на границата, откакто Мексико съобщи за първия си случай с коронавирус.
Ето някои ключови събития:
Прогнозира се ключовият фабричен показател в понеделник да отчете, че производството на САЩ се приближи до стагнация миналия месец. Индексът на мениджърите на ISM се изчислява да падне до 50.5 от 50.9.
Централната банка на Австралия определя политика във вторник. Гражданите в щати като Калифорния и Тексас ще гласуват в така наречения „Супер вторник“ за кандидат-демократ, който ще се кандидатира срещу президента Доналд Тръмп на изборите през ноември. Банката на Канада има решение за лихвите в сряда. Министрите на OPEC се събират във Виена на 5-6 март.
Това са основните движения на пазарите:
Акциите
Фючърсите на S&P 500 нараснаха с 0.4% към 3:08 ч. в Токио. Основният индекс загуби 0.8% в петък, когато в края на деня регистрира силно възстановяване.
Фючърсите на Еuro Stoxx 50 фючърси се повишиха с около 0.5%. Индексът Topix се повиши с около 1%. Индексът Kospi на Южна Корея добави 0.8%. Индексът на Южна Корея S&P / ASX 200 се понижи с 0.8%. Хонгконгският Hang Seng спечели 0.9 % .Shanghai Composite добави най-много - 3.3%.
Валути
Йената поевтиня с 0.4% до 108.28 за долар. Офшорният юан се повиши с 0.1% до 6.9723 за долар. Еврото добави 0.2% до 1.1048 долара.
Облигации
Доходността по 10-годишните щатски облигации се понижи с около шест базисни пункта до 1.09%. 10-годишната доходност на Австралия спадна с около една базова точка до 0.80%.
Стоки
Междинният суров западен Тексас поскъпна с 3.1% до 46.13 долара за барел. Златото се повиши с 1.2% до 1 605 долара за унция.
Още по темата:
Експерт: Възможен е още между 5 и 7% спад за щатските индекси
Ще се върнат ли мечките на Уолстрийт?