Федералният резерв на САЩ представи спешно намаление на лихвения процент с половин процент във вторник, с цел да защити най-дългата икономическа експанзия от разпространяващия се коронавирус.
„Коронавирусът крие рискове за икономическата активност“, казва Фед в изявлението си при обявяване на хода, първата си подобна стъпка от октомври 2008 г., или от времето на финансовата криза.
Американските акции бяха по-високи след новините, докато 10-годишната доходност по държавните облигации достигна 1.08%. Фючърсите на фондовете на Фед ценообразуват повече от процентен пункта намаление на лихвените проценти на централната банка за 2020 г., включително поредно намаляване с четвърт пункта през първата половина на годината.
Фед предоставя спешни лихвени проценти на фона на коронавирусната заплаха
Централната банка също така заяви, че „внимателно следи развитието и техните последици за икономическите перспективи и ще използва инструментите си и ще действа, както е подходящо, за да подкрепи икономиката“.
Действието на ФЕД би могло да доведе до вълна от облекчаване от други централни банки по света. То дойде часове, след като председателят Джером Пауъл и финансовите ръководители от Групата на седемте държави заявиха, че „ще използват всички подходящи политически инструменти за постигане на силен, устойчив растеж и предпазване от рискове от понижение“.
Гласуването за извънредно съкращаване на обхвата от 1% до 1.25% беше единодушно. Фед също така заяви в изявлението, че „основите на американската икономика остават силни“.
Решението идва на фона на обществения натиск за намаляване на лихвите от президента Доналд Тръмп, чието управление на икономиката е централно за кампанията му за преизбиране през тази година. След новините той призова за още, изисквайки в туитър, че Фед „трябва допълнително да облекчи и най-важното - да влезе в съответствие с други страни/конкуренти. Не играем на равно ниво. Не е честно спрямо САЩ.", заяви Тръмп в социалните медии.
Централните банкери на САЩ трябваше да се съберат на 17-18 март във Вашингтон. Решението във вторник беше за първи път то бе намалено с над 25 базисни точки след финансовата криза.
Намалението бележи рязка промяна за Пауъл и неговите колеги. По-рано те прогнозираха, че едва ли ще станем свидетели на промяна в ставките през 2020 г., оставайки в кулоарите през изборна година в САЩ, след като понижиха референтната стойност три пъти през 2019 г. до диапазон от 1.5% до 1.75%.
Наскоро миналата седмица някои служители, включително заместник-председателят Ричард Кларида, заявиха, че смятат, че е твърде рано да се реагира на вируса. Те обещаха да следят ситуацията, но аргументираха паричната политика като благоприятна в среда на стабилен фундамент, на силна икономика и безработица близо до 50-годишно дъно.
Но тъй като броят на съобщените случаи на вируса нараства по целия свят през последните дни и САЩ отчитат първата си смъртност, търговците все повече разчитаха, че Фед ще се намеси, за да повиши доверието и да продължи жизненоспособността на икономиката. Пауъл като че ли циментира това мнение с аварийното си изявление в петък, което даде известна подкрепа на акциите.
Въпреки ограничената способност на паричната политика да облекчи въздействието на извънредната ситуация в областта на общественото здраве, намаляването на ставките може да подкрепи настроението на потребителите и бизнеса.
Законодателите работят върху 7.5 милиарда долара законопроект за реагиране на вируси, което е още едно напомняне, че критичната фискална политика може да отнеме седмици, за да премине през Конгреса.
По-ниските лихви не са малко за фабриките, които нямат необходими материали от чужбина и е малко вероятно да подтикнат потребителите да пазаруват, ако се страхуват от инфекция. Но те облекчават финансовите условия, като правят плащанията по-лесни за управление и успокояват нестабилността.
Един урок, който федералните служители ще покажат от този момент, е колко бързо тяхното политическо пространство се използва в криза.
Общите съкращения от един процент през тази година, за които прогнозират няколко фирми от Уолстрийт, ще намалят долния диапазон на процента на политиката на Фед до 0.5%. Ако вирусното въздействие е по-лошо от очакваното или икономиката е засегната от отделен шок, процентът на политиката може да достигне нула. В този момент на служителите на Фед остават на разположение нетрадиционни инструменти, като например покупки на по-дълги каси - известни като количествено облекчаване. Ефективността на такива инструменти, когато дългосрочните ставки вече са ниски, остава да се види.
Още по темата:
Ще понижи ли Фед лихвите в отговора на коронавируса?